Raport z Polski Wydarzenia

Atak typu ransomware na PESA Bydgoszcz. Hakerzy zażądali okupu

Hakerzy, którzy na początku kwietnia zahakowali systemy informatyczne PESA Bydgoszcz, zastosowali atak ransomware. Zażądali od producenta taboru szynowego okupu.

Atak hakerski na systemy informatyczne PESA Bydgoszcz miał miejsce w niedzielę 2 kwietnia (Fot. PESA Bydgoszcz)
Atak hakerski na systemy informatyczne PESA Bydgoszcz miał miejsce w niedzielę 2 kwietnia (Fot. PESA Bydgoszcz)

Do zdarzenia doszło w niedzielę 2 kwietnia. PESA Bydgoszcz wystosowała w związku z incydentem oficjalny komunikat. Jak poinformował zarząd producenta, „doszło do naruszenia bezpieczeństwa systemów informatycznych PESA Bydgoszcz S.A.”.

Według przekazanych informacji, zdarzenie wykryto we wczesnej fazie, odizolowano zasoby systemowe dotknięte zdarzeniem. W efekcie incydentu został ograniczony dostęp do części zasobów PESA Bydgoszcz S.A.

– Działalność produkcyjna Spółki nie została wstrzymana – deklarował 5 kwietnia Zarząd. – Systemy zainstalowane w pojazdach szynowych produkcji PESA nie zostały zagrożone i nie występuje niebezpieczeństwo dla Pasażerów podróżujących pojazdami PESA.

 

Spółka o analizę zdarzenia poprosiła ekspertów zewnętrznych. Przystąpiła do likwidacji skutków incydentu, by przywrócić pełne możliwości operacyjne.

Według najnowszych doniesień portalu Sekurak, hakerzy zastosowali w ataku oprogramowanie ransomware. Co to oznacza? Zainfekowali komputery należące do PESA Bydgoszcz, blokując dostępy do ich zasobów: plików oraz aplikacji. Za ich ponowne odblokowanie zażądali okupu.

Zainfekowane dane zostały zaszyfrowane. Ich odzyskanie, w przypadku takiego ataku, jest bardzo trudne.

Do sprawy wrócimy.

Dodaj komentarz