Pasażer Wydarzenia

Atrakcyjne połączenia w Bieszczady i na Słowację

Bieszczady to coraz częściej wybierane przez turystów miejsce na odpoczynek. Kolej sprzyja takim wycieczkom i ma do zaoferowania atrakcyjne połączenia do tego regionu. Warto się dowiedzieć, jak możemy dojechać i poruszać się pociągiem po Bieszczadach.

Połączenia w Bieszczady

Przewoźnik PKP Intercity uruchamia codziennie dwa połączenia, którymi możemy podróżować w Bieszczady. Pociągi TLK Bieszczady i TLK Wetlina od poniedziałku do piątku dojeżdżają bezpośrednio z Krakowa i Tarnowa do Zagórza. TLK Bieszczady wyrusza z Krakowa o 18.48, a do Zagórza dojeżdża o 23.14. Powrotny pociąg TLK Wetlina odjeżdża o 4.48, a o 9.11 dojeżdża do Krakowa. Z kolei TLK Bieszczady odjeżdża o 14.10 z Zagórza, by o 20.12 dotrzeć do Krakowa.

W weekend połączenia ulegają zmianom. W soboty do bieszczadzkiej miejscowości Łupków dojedziemy pociągiem TLK Bieszczady, który kursuje w wydłużonej relacji i przejeżdża przez Uherce i Komańczę. Bez zmian pozostają godziny odjazdu z Krakowa i Tarnowa. Do stacji w Łupkowie pociąg dojeżdża o 15.10.

W niedziele kursuje pociąg TLK Połoniny relacji Kraków Główny – Łupków przez Tarnów, Zagórz i Komańczę, pomijając miejscowość Uherce. O 7.21 pociąg rusza z Krakowa, by o 11.56 dojechać do Zagórza, a o 13.06 do Łupkowa. Pociąg TLK Wetlina kursuje w wydłużonej relacji Kłodzko Miasto – Zagórz, co pozwoli pasażerom na bezpośredni kurs w Bieszczady z Kłodzka, Nysy, Opola, Gliwic, Zabrza, Katowic, Krakowa i Tarnowa. Z Kłodzka Miasta pociąg odjeżdża o 14.10, w związku z czym czas całej trasy to nieco ponad 9 godzin.

Powrotny pociąg TLK Wetlina wyrusza o 4.48, a o 9.11 dojeżdża do Krakowa. Na stacji Kłodzko Miasto zatrzymuje się o 13.30. Pociągi TLK Bieszczady i Połoniny z powrotem kursują w inne dni. TLK Połoniny wyrusza w soboty o 15.59 z Łupkowa do Krakowa. Do stacji docelowej dojeżdża o 22.05.

Natomiast w niedziele TLK Bieszczady odjeżdża z Łupkowa o 13.40, a do Krakowa dojeżdża o 20.12. Istotną informacją dla pasażerów jest pominięcie miejscowości Uherce przez pociąg TLK Połoniny. Dojedziemy tam jednak pociągiem TLK Bieszczady.

Darmowe zdjęcia Góry

Przejazd bez dodatkowych udogodnień

Podróżujący będą musieli się jednak zmierzyć z pewnymi utrudnieniami. PKP Intercity korzysta z usług podwykonawcy przy obsłudze połączeń w Bieszczady. Prywatny przewoźnik, którym jest SKPL, zapewnia swój tabor do obsługi pociągów TLK Wetlina, Bieszczady i Połoniny. Tabor nie ma jednak klasycznych składów złożonych z lokomotywy i wagonów, a spalinowe zespoły trakcyjne serii SN84. W związku z tym pojazdy nie są wyposażone w gniazdka i klimatyzację. W zamian za to są duże, opuszczane okna. Pojazdy są jednak przestronne, a odstępy między fotelami stosunkowo duże.

Układ wnętrza jest zależny od klasy. W klasie 2 jest to układ bezprzedziałowy, a w klasie 1 – przedziałowy. W pociągu można też przewozić rowery.

Pasażerowie mogą wybrać konkretne miejsce podczas zakupu biletu na pociąg. Jest to możliwe dzięki graficznemu schematowi, tak jak w pociągach pendolino.

Pociągi w Bieszczady i na Słowację

Przewoźnik Polregio uruchamia weekendowe połączenia z Rzeszowa przez Zagórz, Komańczę i Łupków do słowackich Medzilaborce. „Szynobus” wyposażony w klimatyzację odjeżdża z Rzeszowa chwilę przed 6 rano, a o 8.50 dojeżdża do Zagórza. Do kolejnych stacji w Komańczy, a także Łupkowie pociąg dojeżdża kolejno o 9.37 i 9.51. W Medzilaborce pojawia się o 10.24.

Dodaj komentarz