Publikacje Firm

Automatyczna linia lakiernicza w Teknoware Poland

Wysokowydajna, automatyczna, precyzyjna, a przy tym ekologiczna – taka jest nowa linia lakiernicza do malowania na mokro – inwestycja firmy Teknoware Poland.

Grupa Teknoware od ponad 50 lat zajmuje się produkcją oświetlenia dla pojazdów transportu publicznego, a od kilku lat jej polski oddział dostarcza również kompleksowe rozwiązania związane z zabudową wewnętrzną. Bogaty park maszynowy pozwala na kompleksową obróbkę CNC profili aluminiowych, poliwęglanowych, arkuszy blach oraz paneli warstwowych.

Certyfikowane klejenie, a od niedawna także wysokowydajne lakierowanie stanowią szeroki wachlarz usług, które firma oferuje klientom. W 2023 roku przedsiębiorstwo uruchomiło automatyczną linię lakierniczą. Inwestycja ma zapewnić wysoką jakość oraz terminowość dostaw do klientów, a także umożliwić świadczenie usług lakierowania.

Wyposażenie linii oraz zastosowane technologie są jednymi z najnowocześniejszych w branży lakiernictwa. Linia lakiernicza została zaprojektowana przez polskiego producenta automatów i robotów lakierniczych. Składa się ze stacji oczyszczania detali oraz jonizacji, skanera 3D, robota lakierniczego, strefy podsuszania lakieru z cyrkulacją i filtracją powietrza obiegowego oraz suszarni wielopółkowej. Głowica automatu lakierniczego wyposażona została w pięć pistoletów – cztery do pracy oscylacyjnej i jeden do malowania trudnodostępnych powierzchni. Pole robocze umożliwia malowanie detali o maksymalnych wymiarach 3000x1300x300mm.

Pojemność suszarni odpowiada tradycyjnemu tunelowi suszarniczemu o długości ponad 130 metrów bieżących. Na uwagę zasługuje także automatyczny system dozowania i mieszania produktów lakierniczych w systemie 3K, który umożliwia pracę z 6 systemami kolorów oraz szybkie komputerowe przezbrojenie. Połączenie kolejnych etapów lakierowania w jeden cykl sterowany komputerowo, pozwoliło na stworzenie niemalże automatycznego procesu zabezpieczenia antykorozyjnego. Operator dostarcza materiał do malowania, monitoruje proces oraz odbiera części gotowe do następnego etapu produkcyjnego. Taki poziom automatyzacji pozwolił unormować jakość, a także znacząco skrócił czas procesu.

Warty uwagi jest także system wentylacji i wymiany ciepła. Dzięki zamontowanym pompom ciepła, temperatura w suszarni utrzymywana jest na odpowiednim poziomie. Do wentylacji pomieszczeń zastosowano centralę wentylacyjną w połączeniu z pompami. Dodatkowo ciepło odzyskiwane jest z procesu technologicznego. Układ wentylacji jest skonstruowany tak, aby utrzymywać odpowiednie nadciśnienie w lakierni. Rozwiązanie te zapewnia dużą oszczędność energii elektrycznej, ponieważ ciepło wykorzystywane do produkcji jest ponownie odbierane i stosowane do ogrzewania pomieszczeń kanałami wentylacyjnymi.
Inwestycja w automatyczną linię lakierniczą pozwoliła firmie na pełną kontrolę nad procesem malowania oraz zwiększenie poziomu jakości, a także na skrócenie czasu procesu w połączeniu z mniejszymi kosztami.

Paint Coat Consulting – farby tworzone z dokładnością i pasją

Dzięki takim warunkom firma może zaproponować klientom korzystną cenę oraz krótki czas realizacji procesu malowania. Dzięki partnerom takim jak Unison, Klima-Technik, Steroklim oraz Paint Coat Consulting, firma planuje zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku oraz poziom satysfakcji swoich klientów.

Dodaj komentarz