Aktualności Tramwaje

Autonomiczny tramwaj przejechał po krakowskich torach

Fot. Krakow.pl

Przez Kraków przejechał pierwszy w Polsce tramwaj autonomiczny. Trasę z przystanku Muzeum Narodowe do Cichego Kącika pokonał w nocy z 27 na 28 stycznia. Motorniczego zastąpił komputer, który decydował o ruszaniu z przystanku, prędkości, a także o otwieraniu drzwi i włączeniu dzwonka.

Jak funkcjonuje autonomiczny tramwaj?

– W ramach realizowanego projektu badawczo-rozwojowego został zaprojektowany i wykonany układ sterowania autonomicznego wagonu tramwajowego typu 126N produkcji NEWAG S.A., który komunikuje się z głównym sterownikiem tramwaju umożliwiając jazdę bez motorniczego w kabinie – informuje krakowskie MPK. 0 System zapewnia precyzyjne sterowanie prędkością, sterowanie drzwiami, dzwonkiem oraz nadrzędnością  sygnałów z pokładu pojazdu (np. hamulca bezpieczeństwa, czy hamowania nagłego).

 

System korzysta z nawigacji satelitarnej oraz pomiaru przebiegu drogi. Analizując wyniki dokonuje automatycznego zatrzymywania i ruszania z przystanków. W trakcie postoju otwiera i zamyka drzwi, uruchamia też sygnał ostrzegający przed startem. Pojazd reaguje również na ograniczenia prędkości i izolatory sekcyjne.

Testy mają pomóc we wdrożeniu tzw. asystenta dla motorniczego, wspomagając jego pracę i zwiększać bezpieczeństwo podróży. W jaki sposób system to zrobi?

Przede wszystkim będzie czuwał nad prędkością tramwaju, dostosowując ją do przepisów ruchu, wykryje przeszkody na torach i zweryfikuje możliwość przejazdu, zautomatyzuje rozruch i hamowanie przystankowe oraz przy sygnalizacji świetlnej. Będzie mógł także dostosować prędkość do cyklu sygnalizacji świetlnej, by zapewnić tramwajowy płynny przejazd.

Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy, a jego etapy obejmują: precyzyjne sterowanie jazdą autonomiczną z zastosowaniem systemu nawigacyjnego, zabudowę i testowanie układów wykrywania przeszkód, zaprogramowanie konkretnej trasy liniowej tramwaju, rozpoczęcie eksploatacji nadzorowanej tramwaju z zastosowanym “asystentem motorniczego”.  Ostateczne rozwiązanie zakłada wdrożenie pełnej autonomizacji jazdy tramwaju w ruchu miejskim.

Partnerami projektu są: NEWAG S.A., Politechnika Krakowska Instytut Pojazdów Szynowych, CYBID Sp. z o.o.,  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie oraz MEDCOM Sp. z o.o.

3 Replies to “Autonomiczny tramwaj przejechał po krakowskich torach

Dodaj komentarz