global Tabor

Awaria w szwajcarskim tunelu Cenerii. Ewakuowano 150 pasażerów

Problemy techniczne były przyczyną awarii pociągu pasażerskiego w tunelu bazowym Cenerii w Szwajcarii. Wszystkich pasażerów udało się bezpiecznie ewakuować.

Fot. ABB

Pierwsze komercyjne podróże testowe rozpoczęły się 14 września. Inauguracyjna podróż z Chiasso przebiegła bez żadnych problemów. Te wystąpiły podczas drugiego przejazdu. Jak informuje portal railway-news.com, pociąg EuroCity wyjeżdżający z Zurychu o godz. 7.10, jadący do Mediolanu, utknął w tunelu. Powodem zatrzymania był problem techniczny – w wyniku utraty powietrza zablokowany został system hamulcowy.

Pracownicy SBB Intervention chcieli odholować pociąg pojazdem ratowniczo-gaśniczym. Z uwagi na usterkę nie było to możliwe.

Ewakuowanych pasażerów do Bellinzony przetransportowano dodatkowym pociągiem. Stamtąd kontynuowali podróż.

SBB przeprosiła wszystkich pasażerów.

Tunel bazowy Ceneri jest jednym z najdłuższych tego typu obiektów w Szwajcarii. Liczy 15 kilometrów i poprowadzony jest pod górą Monte Ceneri. Inwestycję, która rozpoczęta została 14 lat temu, sfinalizowano na początku 2020 r. Na przełomie lutego i marca rozpoczęto jazdy próbne oraz testy systemów zamontowanych w tunelu. Do sierpnia 2020 r. zrealizowano ponad 2 tys. jazd próbnych.

Reklama