Przewozy towarowe

Azerbejdżan zapewni stały transport towarów do Azji Środkowej

Fot. ady.az

W Baku, w połowie kwietnia, podpisano umowę zapewniającą nieprzerwany transport ładunków z Turcji do Azji Środkowej. ADY Container LLC, spółka zależna Kolei Azerbejdżańskich, dostarczy do portu w Turkmenbashi w sumie 62 kontenery.

O stanie przewozów tranzytowych w Azerbejdżanie rozmawiano w trakcie nadzwyczajnego szczytu Rady Tureckiej, zorganizowanym w formie wideokonferencji z inicjatywy prezydenta Ilhama Alijewa. W trakcie rozmowy omówiono m.in. podejmowanie dodatkowych działań w celu zachowania transportu towarów. Wśród poruszonych tematów było uruchomienie przewozów między portami Baku i Turkmenbashi, w ramach współpracy między Azerbejdżanem a Turkmenistanem.

Jak podkreślił dyrektor ADY Container LLC – Natig Jafarov – raz w tygodniu kursować będzie przez porty w Turkmenistanie, Kirgistanie, Uzbekistanie i Afganistanie specjalny statek. Jeżeli objętość ładunków wzrośnie, wypływać będzie on częściej.

W kolejnym etapie towary przetransportują pociągi. Przejadą one ze Stambułu w Turcji i portu Mersin do portu w Baku. Stamtąd statkiem trafią do Azji Środkowej.

Jak zaznaczył dyrektor ADY Container LCC, wykorzystanie statku przy transporcie ma wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Dodaj komentarz