Inwestycje Raport z Polski

Bezpieczniejsze przejazdy kolejowe w łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na wymianę urządzeń na 11 przejazdach kolejowo-drogowych w województwie mazowieckim, łódzkim i świętokrzyskim. Inwestycja warta jest ponad 10 mln zł.

Zamknięte rogatki na przejeździe kolejowym na ul. Górniczej w Staporkowie (fot. Wojciech Grzelka / PKP PLK)
Zamknięte rogatki na przejeździe kolejowym na ul. Górniczej w Stąporkowie (fot. Wojciech Grzelka / PKP PLK)

Zarządca infrastruktury kolejowej podpisał umowę z Zakładem Automatyki KOMBUD na wymianę urządzeń przejazdowych. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych – Etap I”.

Urządzenia odpowiadają za sprawne funkcjonowanie samoczynnej sygnalizacji świetlnej i uruchamianie rogatek, czyli zabezpieczenie ruchu na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii B (zabezpieczenie sygnalizacją świetlną i rogatkami) i C (zabezpieczenie sygnalizacją świetlną i krzyżem św. Andrzeja).

Gdzie ruszą prace?

Prace będą dotyczyły przejazdów w Tomaszowie Mazowieckim na ul. Kolejowej, ul. Myśliwskiej (lk 22) oraz ul. Nowej, ul. Białobrzeskiej/Radomskiej, Wąwalskiej (lk 25), Ciebłowicach przy Spalskim Parku Krajobrazowym (lk 22), Słomiance k. Opoczna (lk 25), Opocznie na ul. Waryńskiego (lk 25), Stąporkowie na ul. Koneckiej/Górniczej i ul. Miłej (lk 25) oraz w Janikowie k. Kozienic (lk 77).

Inwestycja nie będzie miała wpływu na ruch pociągów. Planowany termin zakończenia zadania o wartości ok. 10 mln zł, finansowanego ze środków KPO to I kwartał 2025 r.

Dodaj komentarz