Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Białostoczanie coraz częściej kupują bilety w automatach PIXEL-a!

Mieszkańcy Białegostoku od roku korzystają z najnowocześniej w Polsce taryfy za przejazdy komunikacją miejską – Smart Taryfy BKM od firmy PIXEL Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

To pierwsze tego typu rozwiązanie w kraju. Pasażer może podróżować pojazdami komunikacji miejskiej wielokrotnie w ciągu doby, a opłata zostanie pobrana z karty płatniczej po zsumowaniu wszystkich przejazdów i system sam wybierze dla pasażera najkorzystniejszą taryfę. Np w przypadku kilku / kilkunastu przejazdów – opłata nie przekroczy wartości biletu 24-godzinnego. Jedyne co musi zrobić pasażer, to zarejestrować wejście i wyjście z pojazdu komunikacji miejskiej, poprzez przyłożenie zbliżeniowej karty płatniczej, zegarka lub telefonu
z uruchomionymi płatnościami do czytnika zbliżeniowych kart w biletomacie.

PIXEL wyprodukował i zainstalował w pojazdach Białostockiej Komunikacji Miejskiej 255 mobilnych automatów biletowych oraz uruchomił bezgotówkowy system płatności wraz z rozliczeniem za przejazdy w modelu MTT (Mass Transit Transaction) / PaYG (Pay as You Go), dzięki czemu płatność za przejazd ma miejsce po zakończeniu doby rozliczeniowej, po analizie przez system wielu zmiennych – ilości wejść i wyjść z pojazdu, czasu podróży, różnych stref taryfowych.

Rozwiązanie jest atrakcyjną opcją dla podróżujących komunikacją miejską i na pewno zachęca do jeszcze częstszego korzystania z niej. Po pierwsze, przyłożenie karty i rejestracja przejazdu trwa chwilę i nie tamuje potoków pasażerów w pojeździe. Po drugie, potencjalne oszczędności finansowe dla pasażerów z podróżowania transportem miejskim w inteligentnej taryfie to kolejny, ważny argument.

Urząd Miasta w Białymstoku podsumował rok pracy biletomatów w mieście i publikuje optymistyczne dane, mówiące o tym, że sprzedaż biletów w automatach biletowych zamontowanych w pojazdach wzrasta pomimo niesprzyjających okoliczności związanych z pandemią.

Dane dotyczące zakupów biletów za przejazd w Białymstoku dokonywanych w biletomatach PIXEL-a (1 kwietnia 2020 – 31 marca 2021).

 

Źródło:

https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/bialostoczanie-polubili-biletomaty.html?fbclid=IwAR1Y17uulSNwzR1to5eTQjp1lmIVG3rlizo6Az7FBoQEFEpVTDmrgyNvM6c

Przez rok funkcjonowania biletomatów (1 kwietnia 2020 r. – 31 marca 2021 r.), pasażerowie zakupili w sumie 1.801.935 sztuk biletów o wartości 5.169.688 zł.

Najwięcej zakupiono biletów jednorazowych: 1.740.497, z czego 859.579 normalnych i 880.918 ulgowych. Najmniej zakupiono biletów 30-dniowych na okaziciela: 14.

Wnioski:

  •  widoczny wzrost zakupów biletów w automatach mobilnych w ostatnich miesiącach (ok 250 tyś transakcji miesięcznie),
  • pod względem wartości sprzedaży – prawie 80% kupionych biletów to bilety jednorazowe, a ponad 10% stanowią bilety miesięczne imienne,
  •  ponad połowa sprzedanych biletów to bilety ulgowe,
  • dokonano niemal 13 tyś transakcji w Smart Taryfie BKM (płatność w modelu MTT / PaYG).

Szczegóły dotyczące Inteligentnego Systemu Poboru Opłat PIXEL-a w modelu MTT / PaYG

https://pixel.pl/system-poboru-oplat-w-modelu-mtt-payg/

Podsumowanie roku korzystania ze Smart Taryfy BKM

Dodaj komentarz