Tramwaje

Bombardier dostarczy do Berlina 117 tramwajów

Bombardier Transportation dostarczy do Berlina do 117 nowych tramwajów Flexity. Kwotę umowy ramowej szacuje się na ok. 571 mln euro.  Pierwsze zamówienie na 20 pojazdów i dostawę części zamiennych przez 32 lata, za sumę ok. 115 mln euro, już zostało złożone.

Berliński przewoźnik zamówił trzy pięcioczłonowe i 17 dziewięcioczłonowych tramwajów. Pierwsze liczyć będą 30 metrów, drugie aż 50 metrów. To o 10 mniej, niż obecnie znajdujące się we flocie BVG.

Tramwaje będą dwukierunkowe i niskopodłogowe. Zmniejszona wysokość podłogi umożliwi łatwiejszy dostęp do pojazdów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Tramwaje wyposażone zostały w innowacyjne wózki, dzięki czemu poruszać się będą ciszej i wydajniej. Rozwiązanie to jest istotne, by pomóc miastu w działaniach proekologicznych – podkreślał Dirk Wunderlich, szef Business Unit German Cities w Bombardier Transportation.

 

W pojeździe znajdą się miejsca dla wózków dziecięcych, inwalidzkich i rowerów. Komfort podróży poprawią także duże okna. Motorniczy zyska przestronne i zoptymalizowane ergonomicznie stanowisko pracy z dotykowymi wyświetlaczami.

Wykonawca wyposaży tramwaje w najnowocześniejszą technologię bezpieczeństwa – ODAS – pierwszy na świecie zatwierdzony system wspomagania wykrywania przeszkód.

– Chciałbym podziękować spółce BVG za zaufanie, jakim nas obdarzyła, i za możliwość, jaką nam dała, za otwarcie tym nowym zamówieniem kolejnego rozdziału naszej trzydziestoletniej współpracy. Z niecierpliwością czekamy na dalsze zaopatrywanie BVG w nowoczesne tramwaje FLEXITY. Po raz pierwszy Bombardier przejmuje też pełną dostawę części zamiennych i materiałów dla zamówionych tramwajów przez cały okres eksploatacji pojazdów – powiedział Marco Michel, szef Bombardier Transportation Germany.

 

Docelowo BVG posiadać będzie 251 tramwajów FLEXITY. Ostatni tramwaj z zamówienia dostarczony ma zostać jeszcze w 2021 r.

Dodaj komentarz