Tramwaje

Bratysława planuje zakup 30 jednokierunkowych tramwajów

Przewoźnik miejski w Bratysławie (DPB) chce odmłodzić flotę tramwajową. Właśnie ogłosił przetarg na zakup 30 jednokierunkowych pojazdów niskopodłogowych. Mają one zwiększyć komfort podróżowania w stolicy Słowacji.

Fot. DPB

Wartość planowanego zakupu to ok. 89 mln euro. Zgodnie z zamówieniem, tramwaje mają mieć długość do 32,5 m oraz pojemność minimum 240 pasażerów (na 1 metr kwadratowy – 5 osób). Co najmniej 85 proc. pojazdu musi być niskopodłogowa. Ponadto będą klimatyzowane i wyposażone w system informacji pasażerskiej.

Finansowanie zakupu pochodzić ma ze środków unijnych. Kontrakt składać się będzie z zamówienia podstawowego na 10 pojazdów oraz prawa opcji na zakup kolejnych 20.

Nowe tramwaje uatrakcyjnić mają ofertę miejskiego przewoźnika oraz zachęcić pasażerów do powrotu do komunikacji publicznej. Tramwaje zastąpią głównie najstarsze pojazdy. Po zrealizowaniu kontraktu tabor tramwajów niskopodłogowych stanowić będzie 75 proc. wszystkich pojazdów w mieście.

Aktualnie DPB kończy przygotowania do kolejnego przetargu na 10 niskopodłogowych dwukierunkowych tramwajów, które wspomogą komunikację publiczną – autobusową komunikację zastępczą – w trakcie modernizacji linii tramwajowych w mieście. Jednocześnie miasto przygotowuje się do zakupu dodatkowych tramwajów na planowane przedłużenie trasy tramwajowej w Petržalce.

Dodaj komentarz