Konflikt w Ukrainie

Bułgaria wysłała na Ukrainę “pancerny pociąg” [FILM]

„Pancerny pociąg” wyruszył z Bułgarii na Ukrainę. Na platformach znajdują się 42 wozy opancerzone, w tym m.in. pojazdy BTR-60PB, BRDM-2 oraz BTR-50. Na platformie X pojawił się film z transportu.

"Pociąg pancerny" w drodze na Ukrainę (fot. platforma X)
“Pancerny pociąg” w drodze na Ukrainę (fot. platforma X)

Wozy pancerne załadowane na „pancerny pociąg” wesprzeć mają Ukrainę w odpieraniu ataku Rosji. Jak widać na udostępnionym w internecie filmie, część pojazdów ma niespotykane malowanie. Według ekspertów takie należało do służb milicji w czasach Układu Warszawskiego.

Ośmiokołowy transporter BTR-60PB

Kołowy transporter opancerzony BTR-60 powstawał w latach 1956-1960. To pierwsza na świecie taka konstrukcja bojowa, oparta o podwozie ośmiokołowe, zbudowane dla Motopiechoty Armii Radzieckiej. Posiada możliwość pokonywania przeszkód wodnych z marszu, bez przygotowania.

Potrafi on rozwijać prędkość do 80 km na godz. na lądzie i do 10 km na godz. w wodzie. Wewnątrz pojazdu miejsce znajdzie nawet 16 osób, w tym 14 żołnierzy. Wersja PB została rozbudowana o obrotową wieżę i dwa karabiny maszynowe (KPWT i PKT).

Czterokołowy pojazd rozpoznawczo-patrolowy BRDM-2

Pojazd opracowany został w roku 1962 w Biurze Konstrukcyjnym Fabryki Samochodów GAZ. Rozwija prędkość do 100 km/h na lądzie oraz 10 km/h w wodzie. Na uzbrojenie składają się karabin maszynowy KPWT 14,5 mm oraz karabin maszynowy PKT 7,62 mm. W BRDM-2 zmieszczą się 4 osoby.

Radziecki gąsienicowy transporter opancerzony BTR-50

Pojazd zaprojektowany w latach 50., powstał na podwoziu czołgu lekkiego PT-76. Wewnątrz zmieści się do 22 osób, w tym 20 żołnierzy.

Dodaj komentarz