Tabor Tramwaje Wydarzenia

Burmistrz Iasi przyglądał się produkcji tramwajów PESA Bydgoszcz dla Rumunii [ZDJĘCIA]

Bydgoska PESA gościła burmistrza Iasi – historycznej stolicy Rumunii. Zagraniczny gość przyglądał się produkcji tramwajów, które PESA dostarczy do miasta. Z władzami Bydgoszczy rozmawiał o doświadczeniach w  realizacji polityki transportowej i możliwościach współpracy obu miast. 

Fot. PESA Bydgoszcz

Iasi, stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego  taboru.

Pesa wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów dla Iasi w 2020 roku. Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy Swing jest już gotowy i rozpoczął testy homologacyjne. Burmistrz Mihai Chirica  przyjechał do Bydgoszczy w towarzystwie Ambasadora Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga. Najpierw w bydgoskiej fabryce obejrzeli pierwszy gotowy tramwaj oraz zwiedzili halę, w której trwa produkcja kolejnych tramwajów dla Iasi, a później w bydgoskim ratuszu razem z przedstawicielami PESA spotkali się z władzami miasta. Rozmowy dotyczyły nie  tylko doświadczeń w realizacji polityki transportowej,  inwestycji w nowe linie tramwajowe czy Inteligentnego Systemu Transportowego, ale także możliwości współpracy obu miast w różnych dziedzinach. Iasi, podobnie jak Bydgoszcz, stawia w transporcie publicznym na komunikację tramwajową. Po zakończeniu modernizacji i budowy nowych linii chce sukcesywnie wymieniać stary tabor, a pierwsze nowoczesne tramwaje dla historycznej stolicy Rumunii pochodzić będą właśnie z bydgoskiej PESA. 

Burmistrz Mihai Chirica, po obejrzeniu pierwszego, gotowego już  Swinga dla Iasi podkreślał europejski standard tramwaju, wyposażonego w nowoczesne systemy sterowania, jego design oraz bezpieczeństwo i komfort jakie pojazd zapewnia pasażerom.

Czytaj dalej >