Pasażer Raport z Polski Tramwaje

Bydgoscy gapowicze winni miastu 1,5 mln zł

Półtora miliona złotych zaległości – taką sumę wyliczył Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy gapowiczom, którzy między styczniem a końcem lipca 2021 r. otrzymali mandat za jazdę bez ważnego biletu.

Fot. Michał Ciechowski / Raport Kolejowy

W ciągu siedmiu miesięcy roku kontrolerzy biletów w miejskich autobusach i tramwajach wystawili ponad 5,8 tys. mandatów. Jak wylicza ZDMiKP w Bydgoszczy, przez gapowiczów miasto każdego roku traci około 5 mln zł.

Tradycyjnie, pieniądze uzyskane z tytułu zapłaconych mandatów przeznaczane są na inwestycje w mieście – także te komunikacyjne.

Według Krajowego Rejestru Dłużników, w całej Polsce gapowicze zalegają z zapłatą kar na łączną kwotę ponad 500 mln zł. Najwięcej do spłacenia mają osoby w wieku 26-35 lat, mężczyźni i mieszkańcy dużych miast. Najczęściej mandaty wystawiane są w październiku oraz listopadzie.

W Bydgoszczy na uiszczenie kary nałożonej w wyniku braku ważnego biletu na przejazd pasażer ma 14 dni. Od decyzji może się także odwołać. Jeżeli gapowicz mandatu nie zapłaci, sąd zdecyduje o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. W ostateczności taka osoba może trafić do Krajowego Rejestru Dłużników.

W Bydgoszczy bilet na przejazd autobusem lub tramwajem nabyć można bezpośrednio w pojeździe – w specjalnych kasownikach nośnikiem biletu jest karta płatnicza.

Bydgoszcz: karta płatnicza będzie identyfikatorem biletu okresowego

Dodaj komentarz