Pasażer Tramwaje

Bydgoszcz: karta płatnicza będzie identyfikatorem biletu okresowego

Bydgoszcz jest pierwszym miastem w Polsce, w którym bilety miesięczne będzie można kupić przez internet za pomocą karty płatniczej. To ona, a nie Bydgoska Karta Miejska, będzie identyfikatorem w trakcie kontroli.

Fot. bydgoszcz.pl

Do tej pory nośnikiem i identyfikatorem biletów okresowych była wyłącznie BKM. Aby móc z niej korzystać, każdego miesiąca trzeba było ją doładować w kiosku, automacie, internetowo lub w Punktach Obsługi Klienta ZDMiKP. Karta płatnicza umożliwiała zaś zakup biletu jednorazowego w pojazdach komunikacji miejskiej. Można było nią również doładować Bydgoską Kartę Miejską, którą należało jednak najpierw wyrobić w punktach obsługi klienta ZDMiKP.

Teraz po dokonaniu przelewu w sklepie internetowym, bilet zostanie w prosty sposób zakupiony, a dowodem na to będzie wyłącznie karta płatnicza.

– W Mastercard zawsze chętnie wspieramy miasta od strony technologicznej, wdrażając najbardziej przyjazne i bezpieczne produkty związane z płatnościami  – podkreśla Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe. – Z satysfakcją stawiamy kolejny krok wraz z Mennicą i samorządem, by rozwijać w Bydgoszczy projekt, który zapewni szybki i wygodny system obsługi pasażerów. Jako partner wdrożenia kładziemy nacisk na wykorzystanie potencjału technologii do tego, by tworzyć bardziej przyjazne miejsce do życia. Skoro pasażerowie mogą już płacić zbliżeniowo za niemal wszystkie zakupy, to naturalnie oczekują, że będą mieli taką możliwość również w komunikacji miejskiej. W Polsce takie rozwiązania mają wielki potencjał, ponieważ już ponad 90 proc. wszystkich transakcji kartowych w kraju odbywa się zbliżeniowo. Zapraszamy do współpracy kolejne polskie samorządy, które chcą w bezpieczny sposób wykorzystać nowe technologie, by poprawić swoje wyniki finansowe i podnieść satysfakcję pasażerów.

 

O projekcie mówi także zastępca prezydenta Bydgoszczy.

– To kolejny element tworzenia nowoczesnej  oferty transportu publicznego – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz. – Równocześnie realizujemy duże projekty inwestycyjne, które skracają czas i podnoszą komfort podróży. To między innymi nowe torowiska na Kujawskiej i most w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. W budowie są kolejne buspasy wzdłuż ul. Kolbego i Kujawskiej. Wcześniej zrealizowaliśmy szereg innych dużych zadań związanych m.in. z budową torowisk do dworca i Fordonu u buspasów np. na ul. Grunwaldzkiej. Sukcesywnie odnawiamy tabor. Ostatnia dekada to zakup 33 nowoczesnych tramwajów i 100 procent autobusów z niską podłogą.

 

Zbliżeniowa karta płatnicza będzie mogła stanowić potwierdzenie naszego prawa do przejazdu transportem publicznym w ramach biletu okresowego – miesięczny, 30-dniowy, 14-dniowy, 90-dniowy, semestralny uczniowski lub semestralny studencki.

Aby móc skorzystać z udogodnienia pasażer powinien posiadać imienny profil w portalu pasażera Bydgoskiej Karty Miejskiej, jak również przypisaną do konta kartę kredytową (tzw. bezpieczny identyfikator karty płatniczej). Cała operacja potrwa tylko 3 minuty, a pasażer zostanie przez nią przeprowadzony krok po kroku. Pasażerowie zyskają bilet miesięczny ale również dostęp do całej historii zakupów biletów, przypisanych do danej karty.

W przypadku późniejszej kontroli w autobusie, pasażer musi tylko przyłożyć swoją kartę płatniczą do czytnika i wyświetlona zostanie informacja, że bilet został opłacony. Uwaga! Czytnik kontrolera nie sczytuje z karty danych, ani nie pobiera środków.  Czytnik informuje tylko kontrolera, tak jak w przypadku Bydgoskiej Karty Miejskiej, że bilet został opłacony.

  • Liczba sprzedanych biletów w systemie OPS od I do końca sierpnia 2020 roku – 1 482 781 szt.
  • Liczba wydanych kart BKM od wdrożenia systemu (tj. IX 2010r.) – 266 499 szt.
  • Liczba wydanych kart BKM od stycznia do końca sierpnia 2020r. – 6 927 szt.

Źródło: UM Bydgoszcz

Reklama