Tramwaje Wydarzenia

Były rektor UG patronem gdańskiego tramwaju

Prof. Janusz Sokołowski – naukowiec, chemik, pierwszy rektor Uniwersytetu Gdańskiego – dołączył do grona patronów gdańskich tramwajów. Jego imię i nazwisko zyska pojazd Pesa o numerze bocznym 1064.

Fot. Piotr Wittman / gdansk.pl

– Mamy taki, dobrze już zakorzeniony zwyczaj w Gdańsku, że tramwaje służą nam nie tylko do bezpiecznego przemieszczania się po mieście. W ten sposób chcemy także wspominać ważnych, zasłużonych obywateli. Jest to rodzaj hołdu, wspomnienia i ocalenia w naszej pamięci obywateli, którzy przysłużyli się Gdańskowi – mówiła podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowy patron tramwaju Pesa ma ogromny wkład w rozwój gdańskiej, a także ogólnopolskiej nauki. Powstanie Uniwersytetu Gdańskiego jest zasługą profesora Sokołowskiego.

– Wiosna zawsze kojarzy nam się z tym, że mamy święto Uniwersytetu Gdańskiego. Jutro przypada ten dzień, w tym roku wyjątkowy, bo obchodzimy 50. rocznicę powstania tej zacnej uczelni. Ani to nasze świętowanie, ani powstanie Uniwersytetu Gdańskiego nie byłoby możliwe, gdyby nie patron tego tramwaju – pan profesor Janusz Sokołowski. Osoba, która zorganizowała Uniwersytet Gdański, ale także była jego rektorem przez 11 lat – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

O nadanie tramwajowi imienia rektora wnioskowal prof. Bernard Lammek.

– Śmiało można nazwać go człowiekiem renesansu, był bowiem miłośnikiem muzyki, historii i literatury. Był erudytą, pamiętam do dziś jego wykład o teorii powstania wszechświata. Był też człowiekiem skromnym. Cechowała go ogromna życzliwość dla osób, z którymi współpracował – podkreślał Bernard Lammek. – Jednak powodem, dla którego profesor Sokołowski pozostanie w pamięci naszej, ale też i przyszłych pokoleń jest fakt, że to głównie dzięki jego staraniom powstał Uniwersytet Gdański, którego 50-lecie aktualnie obchodzimy. Nie było to łatwe, bowiem nawet na łączących się uczelniach była spora ilość przeciwników tej idei. Nie wspomnę nawet o konieczności przekonania władz partyjnych. Profesor Sokołowski dzięki swojej charyzmie umiał przekonać przeciwników, a dzięki tytanicznej pracy kierowanego przez niego zespołu powstała nasza Alma Mater. Był pierwszym rektorem nowo utworzonego Uniwersytetu Gdańskiego i pełnił tę funkcję do 1981 roku – mówił prof. Lammek.

Wydarzenie skomentował także obecny rektor UG.

– Kończymy obchody 50- lecie naszej uczelni. Nie ma chyba lepszej pieczęci na ten czas, jak patronat profesora Janusza Sokołowskiego tego cudownego pojazdu, którym będziemy jeździć, i gdzie gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli przeczytać kim ten Sokołowski był. A był osobistością absolutnie niezwykłą. Postać o klasie ponad klasy. Nie tylko człowiek nauki, ale przede wszystkim wybitny organizator życia akademickiego. Jesteśmy dumni, że to już trzecia postać współczesnej nauki i świata akademickiego w Gdańsku, która obejmuje patronatem tramwaje. Profesor Jerzy Doerffer z Politechniki Gdańskiej, profesor Anna J. Podhajska i czas na profesora Janusza Sokołowskiego – mówił prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

W uroczystościach wzięli udział, licznie zgromadzeni członkowie rodziny Janusza Sokołowskiego. W imieniu całej rodziny głos zabrała córka patrona, profesor Joanna Szczucka.

– Był to człowiek krystalicznej uczciwości, potężnego ducha i umysłu.  A poza tym był kochanym tatusiem – mówiła wzruszona córka Janusza Sokołowskiego, Joanna Szczucka. – I dziadkiem! – chóralnie dopowiedzieli młodzi przedstawiciele rodziny patrona. – Mogę tylko wyrazić naszą radość – całej naszej licznie zgromadzonej gromadki, że doszło do tych chrzcin i że mój ojciec, a wasz dziadek i pradziadek, dzięki swojemu dziełu, którym niewątpliwie jest powstanie Uniwersytetu Gdańskiego i swojemu umysłowi i duchowi dołącza do zacnej gromady patronów gdańskich tramwajów. Tatulku, do roboty – nowa służba, trzeba wozić gdańszczan. Życzymy szczęśliwych powrotów do domu, czyli do zajezdni – mówiła, tuż przed odsłonięciem napisu z imieniem i nazwiskiem profesora Sokołowskiego, jego córka Joanna Szczucka.

Janusz Sokołowski (1921–1997)

Profesor nauk chemicznych, wybitny uczony i dydaktyk, organizator Uniwersytetu Gdańskiego i pierwszy rektor tej uczelni. Specjalista w dziedzinie chemii organicznej. Twórca gdańskiej szkoły chemii cukrów. Opublikował ponad 200 prac. Wypromował około 160 magistrów i 9 doktorów.

Przybył do Gdańska po II wojnie światowej i rozpoczął studia na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej. Na macierzystej uczelni pracował jako asystent i adiunkt. Jednocześnie był zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej jako kierownik zakładu i katedry, potem dziekan, prorektor i rektor.

W lipcu 1969 roku został powołany na organizatora Uniwersytetu Gdańskiego. Wykazał się wielkim talentem organizacyjnym i darem łączenia ludzi z różnych środowisk. Udało mu się pozyskać dla nowej uczelni nauczycieli akademickich z całej Polski. Przez cztery kadencje był rektorem (1970–1981).

W uznaniu zasług otrzymał od Uniwersytetu Gdańskiego tytuły – rektora honorowego (z inicjatywy samorządu studentów) oraz doktora honoris causa. Wielokrotnie honorowano go nagrodami i najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

Spoczywa na cmentarzu Srebrzysko.

Uniwersytet Gdański od 2015 roku nadaje honorowy Medal Janusza Sokołowskiego – De Chimia Gedanensi Bene Meritus.

Źródło: gdansk.pl