global Inwestycje Tabor Wydarzenia

CAF USA dostarczy 102 pojazdy LRV do Bostonu

MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority), agencja publiczna działająca na rzecz Bostonu wybrała firmę CAF USA na wykonawcę kontraktu obejmującego dostarczenie 102 pojazdów LRV. Wartość kontraktu to 811 milionów dolarów.

Szczegóły umowy ramowej

W ramach umowy przedsiębiorstwo CAF USA wyprodukuje i dostarczy 102 lekkie pojazdy szynowe typu LRV. Stanowią one pewnego rodzaju hybrydę tramwaju z miejskimi pociągami pospiesznymi. Są od pojazdów kolejowych znacznie lżejsze i zwrotniejsze – terminologia jest jednak dość myląca, biorąc pod uwagę, jak odmienne znaczenia dla określenia chociażby tramwaju przyjęto właśnie w Stanach Zjednoczonych, a jakie w Europie.

Szynowe pojazdy LRV, które wyprodukuje w zakładzie w Nowym Jorku firma CAF USA zostaną skierowane do obsługi tak zwanej Zielonej Linii na terenie Bostonu (inaczej Boston Green Line). Trasa ta obejmuje zarówno torowiska naziemne, jak i odcinki podziemne czy przejazdy tunelowe. Uruchomiana pod koniec XIX wieku linia pozwala do tej pory omijać zatłoczony obszar centrum Bostonu – w tych rejonach lekkie pojazdy szynowe poruszają się właśnie jak metro.