global Inwestycje Tabor

Caltrain elektryfikuje swoje usługi

Amerykański operator kolejowy, firma Caltrain, zaprezentował nowe, elektryczne pociągi które już w 2024 roku będą obsługiwały pasażerów na trasach przewoźnika. Wprowadzenie nowoczesnych składów do użytku związane jest z inicjatywą Caltrain Electrification Project.

Fot. caltrain.com
Fot. caltrain.com

Jakie zmiany zajdą w Caltrain?

Caltrain podjął decyzję o zamówieniu wydajnych, ekonomicznych pociągów elektrycznych w celu wyłączenia z dalszej eksploatacji stosowanych do tej pory modeli spalinowych. Pierwsze zlecenie dotyczy 19 nowych składów kolejowych o konstrukcji siedmiowagonowej. Pierwszy i ostatni wagon pełnią rolę lokomotyw. W całym pociągu znajdą się także dwie strefy do przewozu rowerów. Ponadto -dwa wagony z miejscami siedzącymi dla pasażerów oraz moduł sanitarny z toaletami. Tych 19 składów ma na początek zastąpić, zgodnie z zapewnieniami, nawet do 75% obecnej floty spalinowej. Produkcja realizowana jest w Salt Lake City, skąd nowe pociągi przejeżdżają do San Jose.

Przewoźnik Caltrain zadbał także o odpowiednie wyposażenie wnętrz nowych pociągów elektrycznych. Pasażerowie będą korzystali z wygodnie rozlokowanych na pokładzie gniazdek zasilania. Komunikaty i inne materiały operator pokaże na multimedialnych wyświetlaczach cyfrowych. Toalety będą natomiast w pełni odpowiadać wymaganiom ADA, czyli amerykańskiej ustawy dotyczącej udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.