global Inwestycje Tabor Wydarzenia

CARGOUNIT przekazał klientowi z Rumunii lokomotywę Siemens Smartron [ZDJĘCIA]

Największa w Polsce, a także jedna z największych w Europie firm zajmujących się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej – CARGOUNIT, dostarczyła rumuńskiej spółce  Unicom Tranzit pierwszą z lokomotyw Siemens Smartron. To niezwykle zaawansowany technicznie pojazd, jaki docenili już użytkownicy z Niemiec.

Oficjalna prezentacja pojazdu odbyła się w Bukareszcie (Fot. Raport Kolejowy)
Oficjalna prezentacja pojazdu odbyła się w Bukareszcie (Fot. Raport Kolejowy)

CARGOUNIT od prawie 20 lat specjalizuje się w wynajmie lokomotyw na rynku rodzimym i zagranicznym. Posiada w swej ofercie szeroki asortyment taboru kolejowego na który składają się nie tylko lokomotywy, ale też elektryczne zespoły trakcyjne do przewozów pasażerskich. Aktualnie przedsiębiorstwo dysponuje flotą 187 lokomotyw, w tym 104 elektrycznych.

Pierwsza z dwóch zakupionych w grudniu 2021 roku lokomotyw  została właśnie przekazana rumuńskiej spółce Unicom Tranzit.

CARGOUNIT wychodzi poza Polskę i umacnia swoją obecność w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma od lat korzysta z nowoczesnych lokomotyw Vectron, a teraz rozszerza swoje porfolio o kolejny nasz pojazd – lokomotywę Smartron, dedykowaną na rynek rumuński. Cieszymy się, że nasze nowoczesne i ekologiczne lokomotywy pomagają firmie w realizacji ambitnych celów rozwojowych i przyczyniają się do promocji transportu kolejowego w Europie. Jesienią flota CARGOUNIT powiększy o kolejnego Smartrona – powiedział Hubert Meronk, CEO Siemens Mobility Sp. z o.o.

 

Lokomotywa Siemens Smartron to niezwykle zaawansowany technicznie pojazd opracowany na bazie rozwiązań z modelu Vectron. To najnowocześniejsza europejska lokomotywa, sprzedana w liczbie ponad 1500 sztuk. Producent dostosował pojazd do pracy przy prądzie zmiennym 15 kV lub 25 kV. Wyposażył go także w system kontroli pociągu PZB/LZB. Lokomotywa waży ok. 83 tony i ma rozstaw osi 1435 mm. Dysponuje mocą 5,4 MW i porusza się z maksymalną prędkością 160 km/h. Pierwotnie produkowano ją z myślą o rynku niemieckim. Po uzyskaniu homologacji zyskała możliwość użytkowania w Rumunii, a także w Bułgarii. Standardowo pojazd jest produkowany w kolorze niebieskim zw. „Capri Blue”.

– Cieszymy się, że nasz nowy klient Unicom Tranzit zdecydował się na wybór oferty najmu dwóch lokomotyw Smartron od firmy CARGOUNIT, która jest jednym z pierwszych podmiotów oferujących najem nowoczesnych lokomotyw na rynku rumuńskim. W obszarze naszego zainteresowania znajduje się zwiększenie liczby wynajmowanych lokomotyw Smartron na rynku rumuńskim jak i w sąsiadującej Bułgarii. Jesteśmy przekonani, że lokomotywa Smartron bazująca na sprawdzonych rozwiązaniach Siemens Mobility, jest właściwym wyborem dla lokalnych przewoźników poszukujących nowoczesnej, a także niezawodnej lokomotywy charakteryzującej się najwyższą sprawnością techniczną – powiedział Łukasz Boroń, Prezes Zarządu CARGOUNIT Sp. z o.o.

Dodaj komentarz