global Konflikt w Ukrainie Tramwaje

Charków odbuduje sieć tramwajową

Zniszczona w wyniku rosyjskiego ostrzału infrastruktura transportowa w Charkowie zostanie odbudowana. Środki na ten cel przeznaczy Europejski Bank Inwestycyjny. Pieniądze pochodzić będą z Funduszu Powierniczego Pomocy Technicznej Partnerstwa Wschodniego.

Tramwaj Tatra T6A5 zniszczony w wyniku rosyjskiego bombardowania zajezdni na Sałtiwce
Tramwaj Tatra T6A5 zniszczony w wyniku rosyjskiego bombardowania zajezdni na Sałtiwce

– Musimy być gotowi do rozpoczęcia odbudowy Ukrainy pierwszego dnia, kiedy wygra tę wojnę. Oznacza to, że musimy zacząć przygotowywać plany odbudowy już teraz – powiedziała wiceprezes EBI, Teresa Czerwińska, która odpowiada za działania wspierające Ukrainę.

 

Otrzymana z EBI dotacja wesprze Charków – drugie co do wielkości miasto Ukrainy – w przeprowadzeniu niezbędnych przygotowań do odbudowy zniszczonej w trakcie wojny infrastruktury tramwajowej. Ponadto, środki te pomogą zakupić nowy tabor. Będzie to największa od 30 lat renowacja transportu publicznego w mieście. W projekt zaangażowali się Rada Miasta Charkowa oraz przedsiębiorstwo komunalne Saltivske Tram Depot

W ramach stworzonego projektu, Charków unowocześni komunikację tramwajową poprzez zakup taboru, modernizację torów i infrastruktury zajezdniowej. Same przygotowania do realizacji planu kosztować będą 400 tys. euro. Kwotę tę pokryje wspomniany już Fundusz Powierniczy.

Działania naprawcze ruszą dzień po zakończeniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, co podkreśla Teresa Czerwińska.

– Podpisanie grantu z EPTATF w wysokości 400 tys. euro jest pierwszym krokiem w tym kierunku – mówi. – Pozwoli to nam dokonać przeglądu obecnej infrastruktury tramwajowej i na tej podstawie stworzyć dla Charkowa nowoczesny system, bardziej wydajny i bezpieczniejszy, a co istotne – także ekologiczny. Odbudowa lokalnej infrastruktury transportowej poprzez takie projekty pokazuje, że powoli normalizujemy życie w kraju. Musimy odbudować lepszą Ukrainę, jednocześnie integrować ją z Unią Europejską. Projekt ten podkreśla zaangażowanie EBI we wspieranie wolnej, demokratycznej i niezależnej Ukrainy.

 

Po zrealizowaniu przygotowań technicznych EBI rozważy finansowanie całego projektu. Jak jednak podkreślają przedstawiciele Banku, muszą na to pozwolić warunki geopolityczne.

Odbudowa i rozbudowa infrastruktury tramwajowej w Charkowie będzie wydarzeniem, którego w historii miasta nie było od 30 lat.

– To niezwykle ważne w kontekście realizacji planu odbudowy miasta po zwycięstwie nad Rosją – mówi Ihor Terekhov, burmistrz Charkowa. – Do pracy potrzebujemy doświadczonych ekspertów z zakresu transportu publicznego. Chcemy stworzyć jeszcze lepszą sieć połączeń niż przed 2020 rokiem. Charków stanie się miastem przyszłości. Dziękuję EBI za nieustające wsparcie.

 

Zmiany zatwierdzone przed wojną

Modernizacja infrastruktury tramwajowej jest istotną częścią planu generalnego odbudowy Charkowa i Programu Rozwoju Miejskiego Elektrycznego Transportu Naziemnego na lata 2021-2025, zatwierdzonego już przed wojną.

EBI ma długą historię wspierania modernizacji infrastruktury transportowej w Charkowie. Portfel projektów wspieranych przez EBI obejmuje pożyczkę w wysokości 160 mln euro na rozbudowę i modernizację charkowskiego metra, podpisaną w 2017 r. EBI udzielił również miastu pożyczkę w wysokości 10 mln euro na modernizację floty trolejbusów. Ponadto – 45 mln euro na zakup w 2020 r. nowych wagonów metra, w ramach pożyczki ramowej Projektu Miejskiego Transportu Publicznego Ukrainy (UUPTP).

Dodaj komentarz