Tabor

Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei szuka wsparcia przy renowacji parowozu

Fot. SKM Chojnice

Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei kontynuuje renowację parowozu Ty2-1387. Aby prace przebiegły pomyślnie, członkowie zwracają się do miłośników kolei o pomoc.

– Najprawdopodobniej wymiany będzie wymagała część dolnego poszycia kotła – opisują działania członkowie Stowarzyszenia. – Mamy nadzieję, że uda się nam też nabyć blachę. W ubiegłym roku w 70 proc. odratowaliśmy tender oraz rozpoczęliśmy renowację budki maszynisty.

 

To jednak nie koniec prac. Teraz CHSMK poszukuje środków na zakup podkładu antykorozyjnego oraz szczotek niezbędnych do ratowania poszycia konstrukcji przed rdzą.

Parowóz Ty2-1387 powstał w fabryce Henschel & Sohn w Kassel w 1943 roku. Został stworzony do ciągnięcia średnich i ciężkich składów towarowych, jednak sporadycznie też był używany do osobowych. W czasie wojny pracował dla niemieckiej kolei. Zaraz po wojnie trafił na Węgry, w 1948 roku został przekazany w użytkowanie Kolei Rumuńskich, a 2 lata później Kolei Radzieckich. Dopiero w roku 1963 został przekazany do PKP, dokładniej do Opola. Rok później trafił na Pomorze z którym związał się aż do teraz. Do samych Chojnic trafił w 1985 roku i jeździł tu jeszcze przez pięć lat. Po wygaszeniu został zachowany jako pomnik.

 

Link do zrzutki: zrzutka.pl/84ju7n

Dodaj komentarz