global Tabor

Chorwacja: nowy pociąg wyjechał na trasę Osijek – Vinkovci [ZDJĘCIA]

W rejonie Slawonii w Chorwacji uruchomiony został nowy pociąg spalinowo-elektryczny. W inauguracyjnym przejeździe na trasie Osijek – Vinkovci – Osijek wzięli udział: prefekt powiatu Osijek-Baranja Ivan Anušić , prezes zarządu HŽPP Željko Ukić oraz członek zarządu HŽ Infrastruktura Darko Barišić. Podróż trwała 40 minut.

Fot. materiały prasowe

Nowy niskopodłogowy pociąg kurs rozpoczął 15 października.

– Cieszę się ze współpracy z Kolejami Chorwackimi i mam nadzieję, że te dobre stosunki zostaną utrzymane – mówił prefekt Anušić. – Chcemy wyremontować tory i stacje oraz wprowadzić nowoczesne pociągi. Zaczynamy od wprowadzenia nowej linii tzw. „Pociągu studenckiego”, który od roku 2021 dla studentów z powiatu osijeko-baranjańskiego będzie w pełni bezpłatny. Niedługo rozpocznie się remont budynku dworca w Osijeku, a jeśli dodamy do tego remont korytarza kolejowego Osijek – Virovitica – Zagrzeb to myślę, że czeka nas nowy okres inwestycji i modernizacji ruchu kolejowego. Wszyscy musimy pracować nad odbudową infrastruktury, to znaczy kolei w całej Chorwacji, w celu umożliwienia zakupu nowoczesnych pojazdów, które mogłyby poruszać się po tych trasach z większą prędkością. Z doświadczeń innych krajów, a także największych miast świata wynika, że ​​w większości z nich przoduje ruch kolejowy. Chcielibyśmy, by ten przodował także w naszym kraju.

 

Zadowolenie z wprowadzenia nowego pociągu wyraził także Prezes Zarządu HŽPP:

– Stworzono warunki do wprowadzenia niskopodłogowego pociągu w tej części Chorwacji – zaznaczył. – Niestety, posiadamy tylko pięć takich pojazdów. Staramy się je uruchamiać na najbardziej popularnych trasach, w tym między Osijekiem a Vinkovci. Rocznie podróżuje tu niespełna 200 tys. pasażerów.

 

Okręgi Osijek-Baranja i Vukovar-Srijem obsługują rocznie około 1,15 mln pasażerów, dlatego rząd, przy współpracy z operatorem kolejowym, chce podnieść komfort podróży na całym obszarze i wprowadzić bezpieczne pociągi na miarę XXI wieku.

– W swojej flocie mamy pięć takich dieslowskich pociągów, których producentem jest firma Končar – pojazdy elektryczne. Do końca 2023 roku zamierzamy zakupić jeszcze siedem takich pociągów – dodał Željko Ukić.

 

Czytaj dalej >