Tramwaje

“Czarownice” regularnie czyszczą gdańskie torowiska

„Czarownice” odśnieżają torowiska, a przecieraki czyszczą sieć trakcyjną z lodu – Gdańskie Autobusy i Tramwaje przygotowały swoją flotę i infrastrukturę do trudnych warunków atmosferycznych.

Fot. GAiT

Spółka prowadzi specjalne zimowe przeglądy tramwajów i autobusów. Celem działania GAiT jest usprawnienie funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz zapewnienie przyjaznych warunków podróży w sezonie zimowym.

Gdy temperatura w Trójmieście w nocy spada poniżej zera stopni Celsjusza, na torowiska wyruszają specjalne tramwaje – przecieraki, które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu. Przy dużych opadach śniegu spotkać zaś można „czarownice”, czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

Przygotowania do zimy w bazie autobusowej GAiT rozpoczynają się już jesienią. Każdy pojazd przechodzi wtedy specjalny przegląd, który obejmuje m.in. przegląd urządzeń grzewczych. Autobusy tankowane są specjalnym zimowym paliwem, które umożliwia pracę silnika przy temperaturze do -30 st. C.

Kierowcy i motorniczowie mają obowiązek włączania ogrzewania, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej +5 stopni. Dodatkowo każdy kierujący pojazdem może na prośbę pasażera włączyć ogrzewanie, jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi od +10 do +5 stopni.

Dodaj komentarz