Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Czesi zaprezentowali nowe pociągi Skoda Moravia

W kraju południowomorawskim (czeskim odpowiedniku województwa) na południu Moraw zaprezentowano pierwszy z 37 nowych pociągów elektrycznych od Skody.

W Brnie oficjalnie zaprezentowano pierwszy z 37 nowych pociągów Moravia. (fot. www.jmk.cz)
Na dworcu w Brnie oficjalnie zaprezentowano pierwszy z 37 nowych pociągów Moravia.

W stolicy regionu Brnie, na dworcu kolejowym pokazano publicznie jeden ze składów Skoda Moravia. Ich produkcja rozpoczęła się dwa lata temu, na lokalne tory wyjadą zaś jesienią tego roku. Koszt całego projektu wynosi 6,651 miliarda CZK, czyli ok. 266 mln euro, z czego 85% pokrywa dotacja z Programu Operacyjnego Transportu Unii Europejskiej w wysokości 5,5 miliarda CZK.

– Jesteśmy pierwszym regionem w Czechach, który kupił własne pociągi Skoda Moravia. W ten sposób zastąpimy stare, z których wiele ma ponad 50 lat. Przyniesie to pasażerom niezrównany komfort i wygodę. Ponieważ tradycją jest, że pociągi mają jakieś nazwy, zdecydowaliśmy się na taką, która ma wyraźny związek z Morawami Południowymi. Moravia to odmiana winogron, więc jadąc do pracy możesz pić Müller, Chardonnay czy Merlot – powiedział Jan Grolich, gubernator Kraju Południowomorawskiego.