Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Czesi zaprezentowali nowe pociągi Skoda Moravia

W kraju południowomorawskim (czeskim odpowiedniku województwa) na południu Moraw zaprezentowano pierwszy z 37 nowych pociągów elektrycznych od Skody.

W Brnie oficjalnie zaprezentowano pierwszy z 37 nowych pociągów Moravia. (fot. www.jmk.cz)
Na dworcu w Brnie oficjalnie zaprezentowano pierwszy z 37 nowych pociągów Moravia.

W stolicy regionu Brnie, na dworcu kolejowym pokazano publicznie jeden ze składów Skoda Moravia. Ich produkcja rozpoczęła się dwa lata temu, na lokalne tory wyjadą zaś jesienią tego roku. Koszt całego projektu wynosi 6,651 miliarda CZK, czyli ok. 266 mln euro, z czego 85% pokrywa dotacja z Programu Operacyjnego Transportu Unii Europejskiej w wysokości 5,5 miliarda CZK.

– Jesteśmy pierwszym regionem w Czechach, który kupił własne pociągi Skoda Moravia. W ten sposób zastąpimy stare, z których wiele ma ponad 50 lat. Przyniesie to pasażerom niezrównany komfort i wygodę. Ponieważ tradycją jest, że pociągi mają jakieś nazwy, zdecydowaliśmy się na taką, która ma wyraźny związek z Morawami Południowymi. Moravia to odmiana winogron, więc jadąc do pracy możesz pić Müller, Chardonnay czy Merlot – powiedział Jan Grolich, gubernator Kraju Południowomorawskiego.

 

Pociągi Skoda Moravia składają się z 31 składów czterowagonowych (333 miejsca) i sześciu składów dwuczłonowych (146 miejsc), z nowoczesnymi europejskimi zabezpieczeniami ETCS. Osiągają prędkość do 160 km/h. Producent wyposażył jednostki w wygodne siedzenia, dodatkowe miejsce na bagaż, a także przestrzeń dla wózków i rowerów. W pojazdach zainstalował pojemniejsze kosze na śmieci, klimatyzację, Wi-Fi, gniazdka 230 V oraz porty USB. W łazience dostępny będzie natomiast przewijak dla dzieci. Wnętrze zaprojektowano z elementami graficznymi nawiązującymi do regionu Moraw Południowych.

Nowe pociągi elektryczne będą jeździć głównie na dwóch liniach szkieletowych – S2 (Křenovice – Sokolnice – Brno – Blansko – Skalice nad Svitavou – Letovice) i S3 (Níhov – Tišnov – Brno hl. n. – Vranovice – Šakvice – Hustopeče / Tišnov – Brno hl. n. – Židlochovice). Na razie Morawy będą obsługiwane przez ČD (České dráhy), od grudnia 2024 flotę ma obsługiwać operator wyłoniony w przetargu.

– Patrząc w przyszłość, postrzegam te morawskie pociągi jako dumę naszego regionu. Proces zatwierdzania pojazdów jest obecnie w Zarządzie Kolejowym i do czasu jego zakończenia nie można przewidzieć dokładnej daty pierwszych przejazdów z pasażerami, ponieważ będzie to zależało od decyzji Zarządu. Spodziewamy się jednak, że jesienią rozpocznie się próbny przejazd z pasażerami – powiedział Jiří Crha, regionalny radny ds. transportu.

Dodaj komentarz