Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Czy i kiedy powstanie Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego “trójmiasta”?

O pomyśle uruchomienia SKA w woj. lubelskim mówi się w regionie od już kilku lat. Jednak póki co bez większego skutku. Na drodze tej inwestycji stoi bowiem sporo problemów – poza tymi finansowymi warto wspomnieć o braku odpowiednio przystosowanej do tego celu infrastrukturze. Czy zatem można spodziewać się, że pomysł w końcu się urzeczywistni?

Fot. lubuskie.pl
Fot. lubuskie.pl

Konieczna współpraca

SKA Lubuskiego Trójmiasta połączy Nową Sól, Sulechów oraz Zieloną Górę wraz z otaczającymi gminami. Projekt wymaga skoordynowanej współpracy ze strony nie tylko władz samorządowych, ale i PKP PLK oraz różnych agend ministerialnych. Jak się okazuje, szansa na tak rozległe porozumienie jest już widoczna i może w najbliższym czasie przynieść konkretne rozwiązania.

Po ostatnim spotkaniu z przedstawicielami PKP PLK wiceprezydent Zielonej Góry, Krzysztof Kaliszuk przyznał, że przeprowadzone zostały rozmowy dotyczące powstania Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej wraz z omówieniem najistotniejszych założeń. Ustalono ponadto, że cała inwestycja będzie kosztować nawet 500 milionów złotych.

Także Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej złożyło deklarację, że na budowę nowych sieci kolei aglomeracyjnych znajdą się środki finansowe z unijnego programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Zgodnie z oczekiwaniami przedstawicieli samorządowych, dofinansowanie mogłoby wynieść nawet 85% założonych kosztów. Jeżeli inwestycja w takim formacie dojdzie do skutku, pociągami aglomeracyjnymi będzie można podróżować w 2026 lub 2027 roku.