Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Rusza przebudowa dworca w Czyżewie [WIZUALIZACJE]

Na terenie dworca kolejowego PKP Czyżew ruszyły prace budowlane. Zgodnie z planem inwestycji, obiekt zostanie kompleksowo przebudowany. Poprawią się warunki obsługi podróżnych oraz estetyka budynku.

Wizualizacja stacji kolejowej Czyżew (fot. PKP S.A.)
Wizualizacja stacji kolejowej Czyżew (fot. PKP S.A.)

Dworzec kolejowy w Czyżewie powstał w stylu neoklasycystycznym. Wzniesiono go w latach 1859-1862, w czasie, gdy powstała Kolej Warszawsko-Petersburska. Obiekt wpisano do rejestru zabytków. Obecnie w budynku działa Muzeum Ziemi Czyżewskiej, które swoją siedzibę będzie tam miało także po modernizacji dworca.

Kompleksowa przebudowa istniejącego budynku dworca kolejowego w Czyżewie ma poprawić jakość obsługi pasażerów. Znikną m.in. bariery architektoniczne.

Projektowane zmiany będą skutkowały poprawą stanu technicznego i estetycznego dworca, usprawnieniem ruchu i przepływu podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości mocno wspiera rozwój infrastruktury kolejowej na terenie całego kraju. Efektem jest modernizacja i budowa wielu dworców w Polsce. W województwie podlaskim rozpoczyna się kolejna istotna inwestycja. Jestem przekonany, że już wkrótce mieszkańcy Czyżewa skorzystają z doskonale odrestaurowanego i funkcjonalnego dworca kolejowego. Czyżew to kolejny dowód, iż nieruchomości kolejowe mogą służyć także innym ważnym celom związanym z działalnością publiczną, ponieważ po modernizacji powróci tutaj działalność Muzeum Ziemi Czyżewskiej – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Rozpoczęcie przebudowy dworca w Czyżewie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei, o czym mówi Andrzej Bittel, Minister Infrastruktury.

– Mieszkańcy województwa podlaskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej  infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Czyżewa oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na międzynarodowym szlaku Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Zmodernizowany budynek stanie się kolejną wizytówką miasta.

– Mieszkańcy miasta zyskają dzięki przebudowie dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Swój udział w modernizacji obiektu mają fundusze unijne, które inwestujemy w infrastrukturę kolejową istotną dla kondycji polskiej gospodarki. Warto podkreślić, że ze wsparciem funduszy europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz środków krajowych powstanie spójny architektonicznie obiekt przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z małymi dziećmi i seniorów – komentuje Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

 

Czyżew – inwestycja w ramach PID

Czyżew to kolejny dworzec w województwie podlaskim, który przejdzie modernizację w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

– Pomimo tego, że znajduje się on w niedużej miejscowości, jest to obiekt niezwykle istotny dla lokalnej społeczności. Znajdujący się na granicy województw Czyżew potrzebuje nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu. Po modernizacji zostanie na nim zapewniony odpowiedni komfort podróżnych oraz odwiedzających dworzec, gdyż znajdzie się na nim odnowione Muzeum Ziemi Czyżewskiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz