Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dalekowschodni partner. Jak wykorzystać potencjał branży kolejowej?

Indonezja, wyspiarskie państwo leżące w Azji Południowo – Wschodniej, należy do najszybciej rozwijających się rynków branży kolejowej w regionie. 273 miliony mieszkańców przy 6000 km linii kolejowych pokazuje potencjał inwestycyjny tego kraju.

W czwartej pod względem ludności na świecie Indonezji koleją podróżowało 423 miliony pasażerów. Oznacza to, że w tym kraju istnieje duża rezerwa dla przewozów pasażerskich. Ten kraj ma ogromny potencjał, który wobec ambitnych planów infrastrukturalnych, może zostać zrealizowany przy ogromnym wsparciu polskich przedsiębiorstw działających w branży kolejowej Na całą kolej w tym kraju rzutują pozostałości i dziedzictwo kolonialne tego obszaru.

Powstanie i utrzymanie sieci kolejowej uzależnione było od podejścia władz danego regiony oraz możliwości technicznych, jak również warunków terytorialnych. Nie można bowiem zapominać, że 14 pod względem powierzchni kraj jest również największym krajem wyspiarskim na świecie z ok. 17 tys. wysp. Wydaje się, że przełomowym rokiem dla kolei indonezyjskiej był 1981 kiedy to powołano do życia spółkę skarbu państwa PT Industri Kereta AP (PT INKA). Do jej zadań należała budowa taboru kolejowego, która sukcesywnie była poszerzana o kolejne typy wagonów pasażerskich i towarowych lokomotyw oraz elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych. PT INKA od momentu powstania wspierała się współpracą z partnerami zagranicznymi.