global Inwestycje

DB inwestuje miliard euro w nowe pociągi ICE

Deutsche Bahn rozszerza  flotę pojazdów o 30 nowych szybkich pociągów ICE. Zamówienie za kwotę miliard euro realizować będzie firma Siemens. Przetarg na pociągi ogłoszony został pod koniec 2019 r. Pierwsze pojazdy w ramach zamówienia dostarczone zostaną w 2022 r.

Pociągi początkowo kursować będą między Nadrenią Północną-Westfalią a Monachium. Nowe pojazdy wpłyną na frekwencję przewozową – dziennie na głównych trasach kolejowych pojedzie o 13 tys. pasażerów więcej.

DB inwestuje w nowe pociągi na rekordowym poziomie – mówi dr Richard Lutz, dyrektor generalny DB AG. – To wielki krok dla silnego i przyjaznego środowiska kolejowego. Dzięki nowym pojazdom ICE pasażerowie znacznie odczują poprawę komfortu podróży i zmniejszenie czasu przejazdu.

 

W najbliższych latach flota pojazdów DB zwiększy się o 20 proc.

– Ultranowoczesne pociągi ICE sprawią, że podróżowanie koleją będzie atrakcyjniejsze – mówił Andreas Scheuer, niemiecki federalny minister transportu i gospodarki cyfrowej. – Inwestycja pozytywnie wpłynie także na środowisko. Dzięki takiemu zamówieniu zabezpieczymy również tysiące miejsc pracy.

 

Siemens pomaga DB w realizacji planu transformacji sektora transportu w Niemczech. Celem projektu jest redukcja emisji CO2, jednocześnie zachęcenie mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

Siemens i DB współpracują od dawna i cieszymy się, że nasze relacje układają się tak dobrze – dodał Roland Busch, zastępca dyrektora generalnego i członek zarządu Siemens AG. – Najistotniejszym wymogiem przy zamówieniu ICE był czas realizacji. DB chciał, by nowe pociągi wyruszyły na tory jak najszybciej.

 

Do 2026 r. na niemieckie linie kolejowe wyruszy 421 pociągów ICE z 220 tys. miejsc dla pasażerów. Aktualne zamówienie na 30 nowych pociągów ICE zawiera prawo opcji kupna dodatkowych 60.

Nowe pociągi ICE będą produkowane w zakładach Siemensa w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Austrii. Pojazdy będą miały 440 miejsc siedzących i docelowo osiągać będą maksymalną prędkość 320 km/h.

Dodaj komentarz