Tramwaje

Do Gdańska dotarł 30. tramwaj Pesa Jazz Duo

Do Gdańska dotarł 30. tramwaj Pesa Jazz Duo. Tym samym Gdańskie Autobusy i Tramwaje sfinalizowały trzecią umowę na dostawę pojazdów z bydgoskiej Pesy.

Fot. Paweł Marcinko / KFP

Ostatni zamówiony dwukierunkowy tramwaj dotarł do Trójmiasta w nocy z 18 na 19 lutego. Trzydziesta Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1085 jest 78. nowym pojazdem, który w ostatnim czasie dołączył do gdańskiej floty.

Rozładunek odbył się po godz. 1.00 na torowisku przy ul. Nowe Ogrody. Przed Urzędem Miejskim czekała ekipa techniczna Gdańskich Autobusów i Tramwajów z zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Borawskim i prezesem GAiT Maciejem Lisickim.

 –  Ostatnie lata wypełnione były dużymi inwestycjami – mówi prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Maciej Lisicki. – Dostarczona właśnie Pesa Jazz Duo jest 78. nowym pojazdem, który tylko w ostatnim czasie dołączył do gdańskiej floty. W ubiegłym roku zakończyły się dostawy 48 nowoczesnych autobusów, o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin Euro VI, Mercedes Citaro. Teraz finalizujemy kolejne duże zamówienie – łącznie 30 nowoczesnych tramwajów Pesa Jazz Duo. Nowe pojazdy wyposażone są w szereg rozwiązań przekładających na komfort jazdy naszych pasażerów. Przystosowane są do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – zaznacza prezes GAiT.

 

Bydgoska Pesa wyprodukowała dla Gdańska już 70 pojazdów Pesa Jazz Duo. Pierwsze Swingi wyjechały na tory 11 lat temu. Aktualnie we flocie GAiT jest ich 35.

W 2015 dołączyło 5 dwukierunkowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Teraz gdańska flota wzbogaciła się o kolejnych 30 nowoczesnych tramwajów Pesa Jazz Duo.

– Finalizujemy właśnie trzecią już umowę na dostawę tramwajów dla Gdańska. Mamy nadzieję, że pasażerowie będą zadowoleni z eksploatacji tych nowoczesnych pojazdów. Posiadają one szereg rozwiązań, które dodatkowo podnoszą komfort jazdy pasażerów. To m.in. nowoczesny system klimatyzacji i ogrzewania, ekrany i tablice wyświetlające linię oraz trasę przejazdu, ładowarki USB, czy przyjazne oświetlenie wnętrza pojazdu, zmieniające się w zależności od temperatury  – mówił obecny przy rozładunku dyrektor sprzedaży rynku tramwajowego Pesa Bydgoszcz SA Marcin Grzyb.

 

Nowe autobusy i tramwaje zastępują wycofywane z ruchu starsze pojazdy.

– Gdańską flotę wciąż zasilają nowe pojazdy, w efekcie inwestycji w nowy tabor wzrastają komfort podróży i niezawodność pojazdów. Liczę, że zachęci to mieszkańców do powrotu do komunikacji miejskiej po okresie pandemii – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

Fot. Paweł Marcinko / KFP

Źródło: GAiT

Dodaj komentarz