Tabor Tramwaje

Do Tampere w Finlandii przyjedzie w pełni wyposażony tramwaj Ratikka

W weekend 12-13 września do Tampere przyjedzie pierwszy w pełni wyposażony tramwaj Ratikka. W pojeździe, który dojechał do południowo-zachodniej Finlandii w maju brakowało m.in. części zewnętrznych materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych. W  związku z ogólnoświatową pandemią, nowy tramwaj zaprezentowany zostanie publiczności za pomocą filmu wideo.

Pierwszy tramwaj został dostarczony do Tampere pod koniec maja. Jednak jego wykończenie było niekompletne. Pojazd, który dotarł do Tampere we wrześniu jest w pełni wyposażony.

– Teraz odbieramy pojazd, który jest gotowy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – mówi Ali Huttunen, kierownik floty Tampereen Raitiotie Oy. – Wewnętrzne powierzchnie zostały zabezpieczone, by pozostały nienaruszone w trakcie testów.

 

Tampereen Ratikka to pierwszy lekki wagon wyprodukowany przez Škoda Transtech Oy. Dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest klimatyzowany i zaprojektowany tak, by sprostał warunkom północnej części kraju.

Pojazd ma 37,3 m długości, 3,6 m szerokości oraz 2,65 m szerokości. Tramwaj waży 56,8 ton, co czyni go największym tramwajem, jaki kiedykolwiek wyprodukowano w krajach skandynawskich.

Oprócz rozmiarów i funkcji, to, co wyróżnia ten wagon, to fakt, że został zaprojektowany wspólnie z mieszkańcami Tampere. Mieszkańcom Tampere dano kilka możliwości zapoznania się z pojazdem i wyrażenia opinii na temat doświadczeń użytkowników. Między innymi wnętrze wagonu i jego rozwiązania zostały zmodyfikowane na podstawie otrzymanych informacji zwrotnych.

Tampereen Raitiotie Oy miało zaprezentować publiczności tramwaj oraz zajezdnię tramwajową Hervanta w ramach obchodów Dnia Tampere na początku października. Ze względu na pandemię, wydarzenie nie odbędzie się, ale publiczność będzie miała możliwość zapoznania się z wagonem za pośrednictwem wideo.

 – Chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom Tampere równe szanse na poznanie Tampereen Ratikka. Ze względu na istniejące ograniczenia montażowe i zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, jedyną opcją, jaka nam pozostała, było przesunięcie wydarzenia na inny termin i skupienie się na tym etapie na demonstracji sprzętu online. Naszym zamiarem jest pokazanie publiczności wagonu na żywo pod koniec roku, gdy rozpoczną się jazdy próbne – mówi Pekka Sirviö, dyrektor generalny Tampereen Raitiotie Oy .

 

Trzecia Ratikka zostanie dostarczona do Tampere w październiku. Wszystkie testy będą przeprowadzane we wrześniu oraz w październiku.

Reklama