global Pasażer

Dubaj uruchomi w komunikacji miejskiej system rozpoznawania twarzy

Zjednoczone Emiraty Arabskie przygotowują się do organizacji międzynarodowej wystawy Expo 2020. Mimo że wydarzenie, z uwagi na pandemię, przesunięte zostało na kolejny rok, w Dubaju wprowadzane są w życie istotne działania dot. bezpieczeństwa. W transporcie publicznym wkrótce uruchomiony zostanie system rozpoznawania twarzy.

– Technologia ta dowiodła swojej skuteczności w identyfikowaniu osób podejrzanych i poszukiwanych – powiedział Obaid al-Hathboor, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Transportu w Dubaju.

 

Dubaj wykorzystuje już wspomniany system na lotnisku. Teraz czas na stacje metra, pociągi czy tramwaje.

– Dążymy do podniesienia naszej wydajności, wykorzystując dostępne środki do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na stacjach metra i w innych sektorach transportu – podkreślił Hathboor.

 

W październiku policja miejska wykorzystała system rozpoznawania twarzy w ćwiczeniach – symulacji ataku na stację metra. Specjalnie wyszkolona jednostka pomogła „ewakuować” wszystkich pasażerów i zatrzymać podejrzanych.

To właśnie członkowie tej jednostki wysłani zostaną na główne stacje metra w trakcie trwania Expo 2020. Wydarzenie, z uwagi na pandemię koronawirusa, przełożone zostało o rok – odbędzie się w październiku 2021 r. Według szacunków opracowanych jeszcze przed pandemią, do Dubaju przyjechać miało 15 mln gości.

Technologia rozpoznawania twarzy wprowadzona zostanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy na wszystkich stacjach metra.

– Wcześniej zidentyfikowanie podejrzanego zajęło co najmniej pięć godzin – powiedział Jamal Rashed z Departamentu Bezpieczeństwa Transportu Policji w Dubaju. – Dzięki tej technologii zajmuje to mniej niż minutę.

 

Źródło: courthousenews.com

Reklama