Inwestycje Wydarzenia

Dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim przejdą przebudowę

Zabytkowe dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim przejdą kompleksową przebudowę. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obu inwestycji.

Dworzec kolejowy Gronowo Elbląskie (fot. PKP S.A.)
Dworzec kolejowy Gronowo Elbląskie (fot. PKP S.A.)

Obydwa zabytkowe dworce – w Pasłęku z XX wieku oraz w Gronowie Elbląskim z II połowy XIX wieku, dziś nieczynne i wyłączone z użytkowania – zostaną przebudowane z dbałością o historyczne detale. Ich wnętrza będą funkcjonalne, dostosowane do współczesnych standardów obsługi podróżnych, a także do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami czy rodzin z dziećmi. Polskie Koleje Państwowe S.A. zobowiązały się do przebudowy dworców w Pasłęku i Gronowie Elbląskim w lipcu br., gdy podpisały porozumienia z samorządami, które zobowiązały się do wynajęcia przestrzeni w budynkach. W Gronowie Elbląskim gmina zamierza wynająć przeszło 300 mkw. powierzchni dworca i planuje na nich uruchomienie m.in. świetlicy, salki terapii zajęciowej, pomieszczenia miejskiego ośrodka pomocy społecznej lub punktu obsługi mieszkańca. Z kolei w Pasłęku na ponad 500 mkw. wynajętych przez miasto znajdą się m.in. centrum usług społecznych i świetlica środowiskowa.

– Podpisanie umowy na projekty modernizacji historycznych dworców w Pasłęku i Gronowie Elbląskim to początek długo oczekiwanych, ale niezwykle potrzebnych inwestycji. Rozwój przewozów pasażerskich na północnym krańcu województwa warmińsko-mazurskiego oraz plany modernizacji kolejnych linii kolejowych na Mazurach wymuszają dostosowanie infrastruktury obsługi podróżnych do współczesnych wymagań. Cieszę się, że spółka PKP S.A. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców mniejszych miejscowości i w perspektywie 2026 r. powstaną w Pasłęku i Gronowie Elbląskim nowoczesne i dostosowane do potrzeb wszystkich pasażerów budynki dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wizualizacja dworca kolejowego w Pasłęku (fot. PKP S.A)
Wizualizacja dworca kolejowego w Pasłęku (fot. PKP S.A)

Dworce dostępne dla podróżnych

– Nasze starania o modernizację tych zabytkowych dworców przyniosły efekt. Dzięki rozpoczynającym się właśnie pracom dworce w Pasłęku i Gronowie Elbląskim znów będą służyć podróżnym. To bardzo ważne inwestycje dla naszego regionu. Cieszy mnie, że oba dworce będą nie tylko nowoczesne i ekologiczne, ale także dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych oraz że zostaną przebudowane z dbałością o ich zabytkowy charakter – mówi Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Dzięki przebudowie dworce staną się bardziej przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne oraz wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, w tym m.in. ścieżki prowadzące oraz toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dostęp do zajmowanych przez samorządy pomieszczeń na piętrach zapewnią windy.

– W województwie warmińsko-mazurskim w ramach aktualnie realizowanego Programu Inwestycji Dworcowych modernizujemy 8 dworców – 3 z nich zostały już udostępnione podróżnym, wybudowaliśmy także od podstaw dworzec w Nidzicy. Dwa zabytkowe dworce Pasłęk i Gronowo Elbląskie nie tylko odzyskają swoje dawne piękno, dzięki czemu staną się wizytówkami miejscowości, ale również połączą w sobie obsługę podróżnych z usługami ważnymi dla mieszkańców. Należy tutaj podkreślić rolę wiceministra Andrzeja Śliwki, który zabiegał o przeprowadzenia przebudów tych dworców i jednocześnie zainteresował samorządy współpracą z PKP S.A., dzięki czemu dworce po modernizacji staną się ważnymi miejscami na mapie tych miejscowości – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz