Inwestycje Raport z Polski

Dworzec kolejowy w Sochaczewie prawie gotowy

Przebudowa dworca kolejowego w Sochaczewie dobiega końca. Inwestycja, za prawie 9,5 mln zł realizuje lokalna firma P.P.H.U. SOCHBUD S.C. z Sochaczewa.

Dworzec kolejowy w Sochaczewie - prace są na ukończeniu (fot. PKP S.A.)
Dworzec kolejowy w Sochaczewie – prace są na ukończeniu (fot. PKP S.A.)

W ramach prac renowację przeszła elewacja. Ekipa budowlana prowadzi ostatnie prace wykończeniowe w budynku dworca oraz w jego otoczeniu. Zaawansowanie prac wynosi 85 proc.

Wnętrza dworca są już praktycznie gotowe, trwają ostatnie roboty wykończeniowe wewnątrz. Prowadzone są one również w otoczeniu budynku, gdzie konieczne jest jeszcze dokończenie układania fragmentu nawierzchni, zagospodarowania terenów zielonych oraz montażu elementów małej architektury. Równolegle trwają przygotowania do przeprowadzenia odbiorów inwestycji. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych to lato bieżącego roku.

– W ciągu ostatniego roku dworzec w moim rodzinnym mieście przeszedł prawdziwą metamorfozę, o czym niebawem, będą mogli się przekonać wszyscy mieszkańcy Sochaczewa i turyści licznie odwiedzający Żelazową Wolę i inne atrakcje pięknej, gościnnej ziemi sochaczewskiej. Z niecierpliwością czekam na zakończenie prac i przeprowadzenie odbiorów inwestycji. Jestem przekonany, że budynek w nowej odsłonie będzie dobrze służył podróżnym i stanie się kolejną piękną wizytówką Sochaczewa. Ta inwestycja jest symbolem polityki polskiego rządu, dla którego ważne jest, by z nowoczesnej infrastruktury mogli korzystać wszyscy obywatele, niezależnie od tego, czy mieszkają w większych czy w mniejszych miejscowościach – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Zaawansowanie prac to 85 proc.

– Prace budowlane w Sochaczewie są już bardzo zaawansowane. Jesteśmy na ostatniej prostej. Wkrótce z dworca znów skorzystają podróżni. Jeszcze w tym roku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych planujemy w województwie mazowieckim otwarcie po przebudowie m.in. dworców w Milanówku czy Siedlcach – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Historyczny dworzec – zmiany

Inwestycja w Sochaczewie jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej historyczny, bo wzniesiony w latach 1901-1903 dworzec jest dostosowywany do współczesnych standardów obsługi podróżnych przy zachowaniu jego walorów architektonicznych. Renowację przeszła już ceglana elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Odtworzono na wzór historycznej oraz poddano renowacji stolarkę okienną i drzwiową. Budynek zyskał nowe poszycie dachowe z  blachy tytanowo-cynkowej na rąbek stojący. Ciekawostką jest umieszczenie na fasadzie budynku w górnym naświetlu wejścia głównego stylizowanego zegara. Całość uzyskanego dzięki przebudowie efektu wizualnego podkreśli nowa iluminacja.

Modernizacja dworca to również zmiany wewnątrz budynku. Na jego parterze zaprojektowano hol pełniący funkcję poczekalni. Dzięki inwestycji zyskuje on całkowicie nowe wyposażenie, czyli ławki, gabloty z rozkładami jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W sąsiedztwie holu, oprócz pomieszczenia kas biletowych i toalet, zaplanowano przestrzeń pod przyszłe lokale: gastronomiczny oraz usługowy.

Dodaj komentarz