Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec Kraków Swoszowice gotowy [ZDJĘCIA]

Jest to jedno z wielu rozwiązań, które zastosowano na dworcu, żeby przystosować go potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki inwestycji zlikwidowano również bariery architektoniczne. Wprowadzono także ścieżki prowadzące i oznaczenia w alfabecie Braille`a. Ponadto, wykonawca zainstalował plany dotykowe dworca oraz szereg innych usprawnień sprawiających, że dworzec stał się przestrzenią przyjazną dla podróżnych z niepełnosprawnościami.

Budynek ekologiczny

Dzięki inwestycji dworzec stał się również budynkiem ekologicznym i bezpiecznym. Zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Wewnątrz znalazła się także nowa, niskoemisyjna kotłownia  gazowa do ogrzewania budynku. Przed utratą ciepła w obiekcie będzie chroniła stolarka okienna i drzwiowa o niskim stopniu przenikalności cieplnej, a także kurtyny powietrzne. Te wykonawca zainstalował przy wejściach do budynku. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody, na dworcu zamontowano system BMS. Building Management System, to system inteligentnego sterowania budynkiem regulujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Na dworcu po przebudowie poprawi się również bezpieczeństwo. Wykonawca zainstalował bowiem nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. W sąsiedztwie pojawiły się nowe chodniki, a także droga, przy której zlokalizowano 15 miejsc postojowych. W otoczeniu dworca zamontowano również nowe oświetlenie, elementy małej architektury (ławki, kosze) oraz stojaki rowerowe. Dużym ułatwieniem dla osób korzystających z dworca jest budowa schodów i pochylni w kierunku ulicy Hubalczyków z placu przed dworcem.

Koszt

Przebudowa dworca Kraków Swoszowice kosztowała prawie 10 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A. Projekt przebudowy wykonała zaś pracowania AnArchi Group z Gliwic, a wykonawcą robót budowlanych Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA z Miechowa.

Dodaj komentarz