Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec Kraków Swoszowice gotowy [ZDJĘCIA]

Zakończyła się przebudowa dworca kolejowego Kraków Swoszowice. W poniedziałek (21.03) skorzystali z niego pierwsi podróżni.

Dworzec Kraków Swoszowice to kolejny obiekt zmodernizowany pod okiem konserwatora zabytków, który uzyskał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. (fot. PKP SA)
Dworzec Kraków Swoszowice to kolejny obiekt zmodernizowany pod okiem konserwatora zabytków, który uzyskał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. (fot. PKP SA)

Inwestycja polegająca na kompleksowej przebudowie dworca trwała blisko dwa lata. Dzięki niej pochodzący z końca XIX wieku budynek odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji z dbałością o najmniejsze detale, takie jak pilastry, gzymsy, boniowania i obramowania okien, została poddana elewacja. Pomalowano ją na beżowy, oryginalny kolor, co w zestawieniu z odtworzoną na wzór historycznej brązową stolarką, a także jasnym detalem architektonicznym, prezentuje się nadzwyczaj efektownie. Z ciekawszych szczegółów na elewacji warto zwrócić uwagę na przestrzenny napis KR-Swoszowice umieszczony na południowo-zachodniej i północo-wschodniej elewacji dworca.

Dworzec Kraków Swoszowice przejdzie modernizację [WIZUALIZACJE]

Na dworcu po przebudowie spółka PKP przywróciła obsługę podróżnych. Będzie się ona odbywać w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni. Wystrój wnętrza jest połączeniem nowoczesności z elementami nawiązującymi do historii miejsca. Klimatyzowaną poczekalnię wykonawca wyposażył w ławki dla podróżnych, gabloty na rozkłady jazdy, zegar, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze budynku zlokalizowano również toalety. Poza obsługą podróżnych, dworzec w nowej odsłonie będzie pełnił również funkcję kulturalne, gdyż mieści się w nim Centrum Kultury Podgórze. Na ponad 200 m kw. urządzonej w nowoczesny, funkcjonalny i gustowny sposób przestrzeni znajdą się sala wielofunkcyjna, plastyczna, muzyczna i „malucha”. W pierwszej z nich będą odbywać się koncerty, a także spektakle oraz różnego typu zajęcia. Do Centrum Kultury Podgórze dostaniemy się zabytkową klatką schodową oraz windą.

– Oddany dzisiaj do dyspozycji podróżnych po modernizacji dworzec Kraków Swoszowice nawiązuje do lat świetności galicyjskiej kolei. Inwestycja ta jest przykładem, że konsekwentnie pracujemy nad unowocześnianiem polskiej kolei: modernizujemy dworce, linie kolejowe i tabor. To kolejny krok na drodze do celu, jakim jest zarówno bezpieczna, komfortowa, jak i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.