Inwestycje Raport z Polski

Dworzec PKP Bydgoszcz Zachód otwarty [ZDJĘCIA]

PKP S.A. oficjalnie oddały do użytku dworzec Bydgoszcz Zachód. Prace modernizacyjno-remontowe trwały ponad rok. Z odnowionego obiektu skorzystali już pierwsi pasażerowie.

Tak prezentuje się fasada dworca Bydgoszcz Zachód (Fot. PKP S.A.)
Tak prezentuje się fasada dworca Bydgoszcz Zachód (Fot. PKP S.A.)

Nowoczesna przestrzeń obsługi podróżnych w historycznej bryle, z usprawnieniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązaniami przyjaznymi środowisku – taki jest dworzec Bydgoszcz Zachód

Renowację przeszła elewacja, która zyskała nową, jasną kolorystykę. Pojawiły się na niej także nowy zegar oraz podświetlane napisy z nazwą stacji. Niewielkiej zmianie uległa bryła budynku – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek, pod którym będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu.

Całkowicie na nowo zaprojektowano poczekalnię dla podróżnych. Wnętrze jest utrzymane w bieli i  szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji oraz wielkoformatowej szklanej witrynie przy wejściu głównym. Wnętrze oświetlono dodatkowo za pomocą nowoczesnych w formie, kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni zaprojektowano również ławki z wyprofilowanym wygodnym oparciem. Są gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów. Tuż przy poczekalni znalazły się toalety. Pozostałą powierzchnię dworca zajęły pomieszczenia techniczne.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie realizuje wyborcze obietnice. Jedną z nich jest sprawny i  komfortowy transport publiczny, którego istotną częścią jest kolej. Dziś otwarty dworzec Bydgoszcz Zachód jest na to doskonałym przykładem. Dzięki zakończonej właśnie inwestycji mieszkańcy zyskali nowoczesny, komfortowy, ekologiczny i bezpieczny obiekt, z którego wyruszanie w podróż to przyjemność – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

W oficjalnym otwarciu dworca Bydgoszcz Zachód wziął udział także sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworzec Bydgoszcz Zachód to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy zyskali kolejny obiekt, który zasługuje na miano wizytówki miasta. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się przyjazną i bezpieczną przestrzenią dla pasażerów oraz ułatwi podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – podsumowuje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Inwestycja dofinansowana ze środków Unii Europejskiej

Unia Europejska wspiera przyjazny dla środowiska system transportowy. Dzięki funduszom polityki spójności już udało się przebudować ponad 3,5 tys. km linii kolejowych. Na długości 1,3 tys. km możliwe jest uzyskanie większej prędkości – powyżej 160 km/h. Ze środków funduszów unijnych zakupiono i zmodernizowano ponad 560 jednostek taboru. Otwarty dziś, zmodernizowany dzięki funduszom polityki spójności, dworzec Bydgoszcz Zachód podniesie komfort jazdy koleją i zwiększy dostępność do transportu kolejowego dla wszystkich podróżnych, a szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Angela Martinez Sarasola, dyrektorka Wydziału ds. Polski Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

 

Dodaj komentarz