Inwestycje Raport z Polski

Dworzec PKP w Janikowie oddany do użytku [ZDJĘCIA]

Nowoczesny, komfortowy i przystosowany do obsługi wszystkich podróżnych – taki jest nowy dworzec kolejowy w Janikowie. Oficjalne jego otwarcie odbyło się w piątek 29 stycznia.

Dworzec PKP w Janikowie to pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim obiekt zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Zrealizowany został w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego, według autorskiego pomysłu PKP S.A.

Jego charakterystyczną cechą jest minimalistyczna i zarazem nowoczesna forma architektoniczna. Składa się z dwóch pawilonów mieszczących części pasażerską oraz komercyjną, przykrytych wspólnym zadaszeniem. Dominantą dworca jest wieża o wysokości 8 metrów, na której umieszczono podświetlany nocą zegar. W części pasażerskiej mieszczą się toalety i niewielka klimatyzowana poczekalnia, elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów, gabloty z rozkładem jazdy oraz system informacji głosowej. Pod wiatą, na obu końcach budynku, zlokalizowano stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów.

– Dzięki otwarciu zmodernizowanego dworca w Janikowie województwo kujawsko-pomorskie zyska nowoczesny i proekologiczny budynek spełniający wszystkie standardy obsługi podróżnych. Konsekwentnie walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Umożliwia to Program Inwestycji Dworcowych, w ramach którego rząd polski przeznacza do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców. Ten program przybliża nas do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

– Janikowo to szósty dworzec zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego w Polsce w ramach Programu Inwestycji Dworcowych PKP. Jak wszystkie tego typu dworce ma nowoczesną architekturę, usprawnienia dla osób z problemami w poruszaniu się i – dzięki zastosowaniu najnowszych technologii – jest przyjazny środowisku. Wiele lat czekaliśmy na budynki kolejowe o tak wysokich standardach. Mam nadzieję, że nowy dworzec i jego  odnowione otoczenie znajdzie uznanie mieszkańców Janikowa. Jestem również przekonany, że sprosta oczekiwaniom wszystkich podróżnych, którzy będą z niego korzystać – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Inwestycja dofinansowana została ze środków unijnych.

– Przemyślane inwestowanie pieniędzy krajowych i unijnych, sprawia, że realizujemy ważne dla wszystkich Polaków inwestycje. Takim przykładem są między innymi dworce kolejowe, które pięknieją i stają się przyjazne dla podróżnych. Komfort, ekologia, estetyka i dbałość o potrzeby osób z niepełnosprawnościami – tak można opisać udostępniony obiekt w Janikowie, który powstał przy udziale środków z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

 

W konferencji prasowej uczestniczył także Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec w Janikowie to pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim obiekt, który otwieramy po modernizacji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Oddany do użytku budynek jest nowoczesny, proekologiczny i spełnia wszystkie współczesne standardy w zakresie obsługi podróżnych z uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Jesteśmy przekonani, że nowy dworzec będzie dobrze służył mieszkańcom Janikowa i okolic – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz