Inwestycje

Dworzec w Nidzicy już otwarty! [DUŻO ZDJĘĆ]

Mieszkańcy Nidzicy, powiatu nidzickiego oraz turyści korzystać już mogą z nowego budynku dworca kolejowego. Nowoczesny obiekt został dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych – projektanci z PKP S.A. w oryginalny sposób zaaranżowali także najbliższe otoczenie budynku.

Nowy Innowacyjny Dworzec Systemowy powstał w miejscu starego obiektu. W Nidzicy, podobnie jak na innych tego typu stacjach, pasażerowie mają do dyspozycji ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, ogólnodostępne toalety wyposażone w przewijaki dla niemowląt, zadaszoną poczekalnię zewnętrzną, a także rozwiązania architektoniczne i użytkowe, dzięki którym cały obiekt i jego najbliższe otoczenie są w pełni przystosowane do obsługi wszystkich podróżnych, niezależnie od ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej czy wielkości bagażu, z którym podróżują.

Do najważniejszych udogodnień, istotnych m.in. z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami, należy zaliczyć brak progów, szerokie przejścia, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, dotykowe plany dworca oraz odpowiednio przystosowane toalety. W nowym dworcu znalazły się także pomieszczenia kasy biletowej oraz urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, na który składają się wyświetlacze z informacjami o odjazdach i przyjazdach pociągów oraz nagłośnienie do komunikatów głosowych. Tworząc program Innowacyjnych Dworców Systemowych, PKP zadbały także o rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Całości dopełniają systemy bezpieczeństwa: monitoring oraz sygnalizacja włamania i napadu.

– Efekty rządowego Programu Inwestycji Dworcowych widać w całej Polsce. Otwarliśmy już m.in. dworce w Oświęcimiu i Bielsku Podlaskim. Dzisiaj przychodzi czas na Nidzicę. Nowy dworzec i obszar wokół niego robią bardzo pozytywne wrażenie – to przestrzeń zadbana i przyjazna dla pasażerów i mieszkańców. Program Inwestycji Dworcowych to jeden filarów inwestycji na polskiej kolei – droga do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel MAP.

– Nowoczesny, komfortowy, dostępny dla wszystkich grup podróżnych oraz ekologiczny – taki właśnie jest nowo wybudowany dworzec w Nidzicy, który został zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Takie obiekty jak ten są dowodem na to, że kolej w Polsce staje nowoczesnym i przyjaznym środkiem transportu – mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.

 

Budowę wsparła Unia Europejska.

– Z pomocą funduszy unijnych zmieniamy oblicze polskich dworców kolejowych, również tych w mniejszych miejscowościach. Od dzisiaj dworzec w Nidzicy zachęca podróżnych do korzystania z komunikacji kolejowej. Jest nowoczesny, ekologiczny i, co ważne, dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

 

Co zatem wyróżnia nidzicki dworzec od innych, podobnych obiektów budowanych w całym kraju? Dominantą architektoniczną i elementem rozdzielającą dwie części jednokondygnacyjnego budynku (zamkniętą przeszkloną od otwartej) jest wieża zegarowa, jednak na szczególną uwagę zwraca elewacja wykonana z paneli HPL w ciekawej kolorystyce. Wewnątrz budynku zaprojektowany został pokój zabaw dla dzieci, w którym największą atrakcją jest „pulpit sterowniczy lokomotywy” zainstalowany z myślą o najmłodszych pasażerach i pasjonatach kolei.

Dodaj komentarz