Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Nowym Tomyślu oddany pasażerom

Jest nowoczesny, dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych i ekologiczny – nowy dworzec w Nowym Tomyślu został właśnie otwarty dla podróżnych.

Dworzec w Nowym Tomyślu (fot. PKP S.A.)
Dworzec w Nowym Tomyślu (fot. PKP S.A.)

Dworzec wybudowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Powstał on w nowym miejscu, bliżej przejścia podziemnego prowadzącego na perony, dzięki czemu podróżni będą mogli szybciej dotrzeć do pociągu. To całkowicie nowa jakość, bo dworzec wybudowano w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej koncepcji PKP S.A. Odznacza się on prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci wieży zegarowej. Budynek jest podzielony na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem.

W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta,  natomiast w drugiej części mieści się kasa biletowa Kolei Wielkopolskich. Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części zlokalizowano również ławki, a także stojaki rowerowe na 26 jednośladów wraz ze stacją ich naprawy.

Dworzec bez barier

Nowy dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wyeliminowano w nim potencjalne bariery architektoniczne oraz wprowadzono rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m. in. oznakowania w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące czy mapy dotykowe. Kontrastowa kolorystyka wnętrz pozwoli łatwiej poruszać się w przestrzeni dworca osobom niedowidzącym.

– Cieszę się, że w Polsce przybywa nowoczesnych dworców kolejowych. Na naszych oczach modernizowane są również linie kolejowe i pociągi pasażerskie. Działania te zwiększają komfort podróży i sprawiają, że z transportu kolejowego korzysta coraz więcej pasażerów, co jest ważne dla każdego nowoczesnego państwa – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycji mówi także przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

– Otwarcie dworca w Nowym Tomyślu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnego miasta powiatowego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Nowego Tomyśla oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Poznania. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dodaj komentarz