Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Raciborach otwarty

PKP S.A. oddało do użytku nowy dworzec kolejowy w Raciborach. To kolejny obiekt w województwie podlaskim, zrealizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Budynek jest nowoczesny, proekologiczny i dostosowany do lokalnych potrzeb.

Fot. PKP S.A.
Fot. PKP S.A.

Budowa dworca w Raciborach to dziewiąta inwestycja w województwie podlaskim zrealizowana w ramach PID. Inwestycję dofinansowano ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec w Raciborach – o inwestycji

Nowy dworzec kolejowy w Raciborach to niewielki obiekt odznaczający się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną, z charakterystyczną, ośmiometrową wieżą zegarową. Został wybudowany w formule typowego Innowacyjnego Dworca Systemowego (tzw. wariant IDS-A). Całość funkcji dworcowych została umieszczona pod wiatą i budynku kubaturowym. Pod wiatą znajduje się osłonięta z trzech stron poczekalnia z kilkoma siedziskami. Zamontowano w niej promienniki ciepła, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych, a także zimowych. Są tam również stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów. Na nowoczesnych elektronicznych tablicach wyświetlane są informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów. W budynku  znajduje się także toaleta dla pasażerów dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (PRM).

– W Polsce sukcesywnie przybywa komfortowych, przyjaznych podróżnym i ekologicznych dworców. Nowy dworzec w Raciborach to kolejny dowód na to, że dbamy o komfort podróżnych nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych miejscowościach. Jestem przekonany, że właśnie takie inwestycje jak budowa nowego dworca kolejowego w Raciborach spowodują, że mieszkańcy jeszcze chętniej będą wybierać kolej w swoich codziennych podróżach. Dzięki takim inwestycjom Polacy widzą, że duże inwestycje rządowe są prowadzone także w ich małych ojczyznach – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Otwarcie dworca Racibory to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei.

-Mieszkańcy kolejnej małej miejscowości zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Raciborów oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy i Białegostoku. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

O realizowanych pracach w województwie podlaskim mówił przedstawiciel PKP S.A.

Budowa nowego dworca w Raciborach to kolejna inwestycja zrealizowana przez PKP S.A. w województwie podlaskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. To także kolejny obiekt w województwie, który został udostępniony podróżnym w tym roku. Niedawno otworzyliśmy dworce w Wasilkowie i Kuźnicy Białostockiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz