Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec w Raciborach otwarty

Dworzec z udogodnieniami

Dworzec w Raciborach jest w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Posiada szereg udogodnień, takich jak m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Na dworcu wdrożono również rozwiązania ekologiczne i zadbano o bezpieczeństwo pasażerów. Budynek wyposażony został w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Zastosowano energooszczędne oświetlenie, a na dachu dworca zainstalowano panele fotowoltaiczne. Dworzec w Raciborach wyposażony został także w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

W ramach inwestycji uporządkowano i zagospodarowano również teren wokół budynku dworca. Ułożono nowe chodniki i uporządkowano zieleń. Przy dworcu powstał także niewielki parking z miejscami na pięć pojazdów, w tym przewidziano także miejsce postojowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Koszt prac

Budowa dworca w Raciborach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i to już dziewiąty sfinalizowany projekt w województwie podlaskim. Programem objęte są także dworce w Zdrodach Nowych, Czyżewie, Suwałkach, Dąbrowie Białostockiej i Łapach. Nowy dworzec w Raciborach powstał w ramach autorskiego projektu PKP S.A., zakładającego zaprojektowanie i budowę niewielkich oraz nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb. Koszt inwestycji w Raciborach to 3,7 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt, a także roboty budowlane zrealizowała firma SKB S.A. z Warszawy.

Dodaj komentarz