Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec kolejowy w Czarnej przeszedł modernizację [ZDJĘCIA]

PKP S.A. oddały do użytku zmodernizowany dworzec kolejowy w Czarnej – to trzeci obiekt w woj. podkarpackim, zmieniony dzięki środkom z Programu Inwestycji Dworcowych  na lata 2016-2023.

Budowa nowego dworca w Czarnej trwała nieco ponad rok. Dzięki inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pasażerowie zyskali całkowicie nowy budynek zaprojektowany i wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.  Nowy, parterowy obiekt posiada minimalistyczną i kubistyczną bryłę oraz dominantę w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Pod jego wiatą zlokalizowano dwa pawilony. W pierwszym znajduje się poczekalnia urządzona zgodnie ze współczesnymi trendami w  architekturze. Posiada ona przeszkloną elewację umożliwiającą dostęp światła dziennego oraz obserwację tego, co dzieje się na stacji. Wnętrze jest utrzymane w odcieniach szarości i wyposażone w ergonomiczne ławki dla podróżnych, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W pobliżu poczekalni umiejscowiono toaletę. W drugim pawilonie znajduje się niewielki lokal nad wynajem. Pod wiatą podróżni mogą również zaparkować rower przy czternastu stojakach dla jednośladów oraz skorzystać ze stacji ich naprawy.

– Niewielkie dworce, budowane w formule typowych Innowacyjnych Dworców Systemowych to świetnie rozwiązanie dla mniejszych miejscowości takich jak Czarna. Łączą one w sobie nowoczesność, funkcjonalność, komfort, dostępność i ekologię dzięki czemu zachęcają kolejnych klientów kolei do korzystania z jej usług – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.