Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec kolejowy w Czarnej przeszedł modernizację [ZDJĘCIA]

PKP S.A. oddały do użytku zmodernizowany dworzec kolejowy w Czarnej – to trzeci obiekt w woj. podkarpackim, zmieniony dzięki środkom z Programu Inwestycji Dworcowych  na lata 2016-2023.

Budowa nowego dworca w Czarnej trwała nieco ponad rok. Dzięki inwestycji dofinansowanej ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pasażerowie zyskali całkowicie nowy budynek zaprojektowany i wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego.  Nowy, parterowy obiekt posiada minimalistyczną i kubistyczną bryłę oraz dominantę w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Pod jego wiatą zlokalizowano dwa pawilony. W pierwszym znajduje się poczekalnia urządzona zgodnie ze współczesnymi trendami w  architekturze. Posiada ona przeszkloną elewację umożliwiającą dostęp światła dziennego oraz obserwację tego, co dzieje się na stacji. Wnętrze jest utrzymane w odcieniach szarości i wyposażone w ergonomiczne ławki dla podróżnych, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W pobliżu poczekalni umiejscowiono toaletę. W drugim pawilonie znajduje się niewielki lokal nad wynajem. Pod wiatą podróżni mogą również zaparkować rower przy czternastu stojakach dla jednośladów oraz skorzystać ze stacji ich naprawy.

– Niewielkie dworce, budowane w formule typowych Innowacyjnych Dworców Systemowych to świetnie rozwiązanie dla mniejszych miejscowości takich jak Czarna. Łączą one w sobie nowoczesność, funkcjonalność, komfort, dostępność i ekologię dzięki czemu zachęcają kolejnych klientów kolei do korzystania z jej usług – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

– Otwarcie dworca w Czarnej to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Kolejna niewielka miejscowość zyskuje dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Tarnowa i Dębicy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Nowy dworzec w Czarnej to wyjście naprzeciw potrzebom jej mieszkańców.

– Budynek, który powstaje z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich i pieniędzy krajowych, stanowi przykład nowego podejścia do funkcjonalności tego typu obiektów. Dworzec jest przyjazny środowisku, bezpieczny i wygodny. Zapewnia dostępność wszystkim grupom pasażerów, w tym osobom o szczególnych potrzebach – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

W konferencji prasowej udział wziął przedstawiciel zarządu PKP S.A.

– Dziś otworzyliśmy kolejny dworzec zrealizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. To obiekt niewielki, wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej koncepcji PKP S.A. Spełnia on wszystkie współczesne standardy obsługi podróżnych, dlatego jestem przekonany, że będzie on dobrze służył mieszkańcom Czarnej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz