Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Między Wrześnią a Jarocinem powstaną dostępniejsze perony. Jest przetarg!

Na linii Września – Jarocin powstaną nowe, dostępniejsze perony: w Książnie, Orzechowie i Miłosławiu. Przetarg na wykonanie prac został już ogłoszony. Przebudowa przystanków to efekt Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.

Między Wrześnią a Jarocinem powstaną dostępniejsze perony. Jest przetarg!
Fot. Radosław Śledziński / PKP PLK

Przebudowa peronów na stacjach Orzechowo i Miłosław oraz na przystanku Książno (linia kolejowa nr 281 OleśnicaChojnice) zapewni dogodniejsze warunki podróży w stronę Wrześni lub Jarocina. Pasażerowie – także mający trudności z poruszaniem się – zyskają dobry dostęp do kolei.

– Dzięki inwestycjom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” mieszkańcy zyskują lepszy dostęp kolei. Prace realizowane teraz przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. tworzą warunki do jeszcze lepszego korzystania z pociągów, najbardziej przewidywalnego i ekologicznego środka transportu – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

 

Podwyższone perony pozwolą łatwiej wsiadać i wysiadać z pociągów. Do dyspozycji pasażerów oddane zostaną wiaty, czytelne tablice i gabloty informacyjne. Całość zostanie oświetlona.

Na nowej, antypoślizgowej nawierzchni przewidziano ścieżki naprowadzające, pomocne osobom niedowidzącym i niewidomym. Będą także pochylnie ułatwiające dojścia. Przejścia w poziomie torów zyskają nową nawierzchnię i oznakowanie, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Prace obejmą perony w Orzechowie, Miłosławiu i Książnie. Na przystanku Książno planowana jest zmiana lokalizacji peronu wyspowego, który będzie obok toru w stronę Jarocina.

– „Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025” pozwala – w zależności od potrzeb, przebudować perony, korzystnie zmienić ich lokalizację lub przygotować dodatkowy dostęp do kolei. W Wielkopolsce z efektów rządowego programu skorzystają m.in. mieszkańcy Książna, Orzechowa i Miłosława. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji i realizację prac – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji i realizację prac budowlanych dla zadania „Przebudowa/odbudowa peronów na stacjach kolejowych Miłosław i Orzechowo oraz przystanku osobowym Książno” w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Zadanie jest podzielone na trzy przedsięwzięcia: w Książnie, Orzechowie i Miłosławiu. Otwarcie ofert planowane jest w grudniu br. Szacunkowa wartość prac to ok. 9,6 mln zł ze środków budżetowych. Podróżni skorzystają z efektów inwestycji w 2022 r.

Nowe perony w Wielkopolsce

W województwie wielkopolskim „program przystankowy” uwzględnia na liście podstawowej 13 miejscowości. Budowa nowych przystanków planowana jest w Białężycach i Pile (Piła Fabryczna), natomiast modernizacja peronów w Bożacinie, Golinie, Koźminie Wielkopolskim, Krotoszynie, Książnie, Miłosławiu, Obrze Starej, Orzechowie, Radlinie, Patrzykowie i Słupcy.

Dodaj komentarz