Inwestycje Wydarzenia

W grudniu podróżni skorzystają z nowego peronu na stacji Warszawa Zachodnia [ZDJĘCIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe zaprezentowały zdjęcia z postępu prac modernizacyjnych na stacji Warszawa Zachodnia. Widać już konstrukcje zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi, szerokie podziemne przejście, nowe tory, a także rozjazdy. Inwestycja kosztuje ok. 2 mld zł. Jest współfinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fot. Artur Lewandowski / stolicadobrychrelacji.pl

W ramach inwestycji wykonawca montuje tory, rozjazdy, urządzenia sterowania ruchem, układa setki metrów kabli, kanalizację, stawiane są stalowe konstrukcje sięgające kilkunastu metrów nad peronami i przygotowywane jest przejście podziemne. Z myślą o podróżnych zwiększona jest liczba komunikatów i informacji.

– Efektywnie wykorzystujemy środki funduszy unijnych. Zwiększa się atrakcyjność i dostępność kolei. Podróżni korzystają już z efektów prac m.in. na stacjach w Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie, Gdańsku oraz wielu mniejszych miejscowościach. Przebudowa Warszawy Zachodniej zwiększy rolę kolei, jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Poprawi się komunikacja w stolicy, aglomeracji oraz na trasach dalekobieżnych i międzynarodowych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Warszawa Zachodnia z energią słoneczną

Jeszcze w grudniu podróżni skorzystają z nowego peronu nr 6. Instalowane są tam gabloty, ławki oraz tablice informacyjne. Intensywne prace trwają również na peronie nr 7 oraz na peronie nr 8 – nowym peronie od strony Woli.