Modernizacja dworca kolejowego w Złotnikach została zakończona, a jej koszt wyniósł ok. 3,5 mln zł. Korzystający z dworca zyskali komfortową przestrzeń do podróży – ale nie tylko.
Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację. Został także powiększony – o pomieszczenia przeznaczone dla Straży Gminnej oraz Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las. Dobudowane zostały garaże, a przed budynkiem powstały elementy małej architektury. Dzięki temu Złotniki zyskały nie tylko pięknie wyglądający dworzec, ale i nową przestrzeń publiczną.
– Dzięki rewitalizacji dworzec w Złotnikach został dostosowany do potrzeb zarówno pasażerów, jak i funkcji społecznych – podkreśla Marszałek Marek Woźniak dodając, że „dworzec znajduje się na terenie węzła przesiadkowego, na który gmina również pozyskała środki unijne z WRPO 2014-2020. Podobnie, jak na węzły w Golęczewie i Chludowie. Wszystkie te stacje znajdują się przy linii kolejowej do Piły, zrewitalizowanej przy wsparciu funduszy unijnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu udało się stworzyć dobrą ofertę dla podróżujących mieszkańców gminy Suchy Las”.
Na rewitalizację budynku Gmina Suchy Las otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, które wyniosło 369 845,29 tys. zł. Uroczystego otwarcia nowego obiektu dokonali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Poznański Jan Grabkowski, Członek Zarządu Kolei Wielkopolskich Mikołaj Grzyb oraz Wójt Gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera.
Warty zauważenia jest fakt, że czasie budowy zachowano historyczne, zabytkowe elementy dworca i zabezpieczono je przed dalszą degradacją. Nie zmieniono oryginalnego charakteru architektonicznego obiektu. Co istotne, działania tego typu, zwracają uwagę na istotę dbałości o historię i kulturę regionu.
Jak informują Koleje Wielkopolskie realizacja przedsięwzięcia pokazuje, że społeczność lokalna i władze regionu stawiają na kwestie dbałości o środowisko naturalne oraz promują alternatywne formy komunikacji takie jak kolej.
Autor: Kacper Kordalski