Inwestycje Raport z Polski

Dworzec we Włocławku otwarty dla podróżnych

Dworzec kolejowy we Włocławku został oficjalnie otwarty dla podróżnych. Inwestycja kosztowała ok. 37,7 mln zł. Za budowę odpowiedzialny był Budimex S.A., zaś za dokumentację projektową – TPF sp. z o.o.

Dworzec we Włocławku otwarty dla podróżnych (fot. PKP S.A.)
Dworzec we Włocławku otwarty dla podróżnych (fot. PKP S.A.)

Dworzec kolejowy we Włocławku to 83. Inwestycja, zakończona w ramach realizowanego przez PKP S.A. programu dworcowego.

Nowy dworzec jest budynkiem trzykondygnacyjnym. Na parterze znajduje się wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pokojem dla opiekuna z dzieckiem. Po dwóch stronach holu są pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Również na parterze znalazły się przestrzenie z przeznaczeniem na lokale komercyjne. Pomieszczenia na piętrze przeznaczono na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

– Otwarcie dworca we Włocławku to kolejny element konsekwentnej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Kujaw zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Torunia. Mam nadzieję, że tak ciekawy pod względem architektonicznym budynek dworca stanie się wizytówką Włocławka oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 roku prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dworzec otwarty dla wszystkich

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przy głównych wejściach do budynku powstały pochylnie, a wewnątrz obiektu są dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane są kasy biletowe, a także toalety. W budynku pojawiły się również udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń.

Dworzec we Włocławku pozytywnie zaskakuje oryginalnością i dowodzi, że PKP S.A. na pierwszym miejscu stawiają komfort podróżnych. Obiekt ten to kolejny przykład tego, że Program Inwestycji Dworcowych realizowany przez PKP S.A. nie tylko znacząco poprawia komfort podróżowania koleją, ale także zmienia obraz dużych miast i małych miejscowości, w których w ramach programu modernizowane są zabytkowe budynki dworców oraz powstają zupełnie nowe, unikalne obiekty. Taki jest właśnie dworzec we Włocławku, który istotnie zmienia obraz architektoniczny tej części miasta – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Zmiany widoczne są także na zewnątrz. Dworzec we Włocławku zaprojektowano jako reprezentacyjny obiekt otwierający się na plac dworcowy. Forma budynku jest dynamiczna, nowoczesna, nawiązująca do kolei i prędkości, natomiast dach sprawia wrażenie unoszenia się nad prostą bryłą dworca. Dworzec wykończony został miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze oraz białą okładziną z płyt kompozytowych.

Dodaj komentarz