Inwestycje

Dworzec Wrocław Główny zyskał nowy peron

Fot. PKP PLK

Na dworcu Wrocław Główny oddany do użytku został nowy peron. W ramach inwestycji realizowanej przez PKP PLK w obiekcie zamontowana została winda, a na wyświetlaczach pojawiły się czytelne informacje pasażerskie. Wyremontowano także dojścia na peron od strony dworca autobusowego. Koszt prac to ok. 8,4 mln zł.

Do pięciu czynnych peronów na Wrocławiu Głównym dołącza kolejny – szósty. Zwiększy się sprawność ruchu pociągów, szczególnie, że liczba podróżnych i kursujących składów rośnie.

Dwustumetrowy peron zapewni podróżnym wygodny dostęp do pociągów. Wyposażony jest w wiaty i tablice informacyjne oraz oświetlenie LED. Bieżącą informację o pociągach zapewni nagłośnienie i elektroniczne wyświetlacze – 4 na peronie oraz po 2 przy każdym wejściu na peron.

Dojście do nowego peronu, podobnie jak do pozostałych, jest od traktu do hali głównej i dodatkowo od ul. Suchej. Podróżni o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz podróżni z cięższym bagażem mogą korzystać z windy od strony przejścia tunelowego. Dla osób niedowidzących na nawierzchni peronu są zaznaczone ścieżki naprowadzające.

Nad schodami, prowadzącymi z przejścia tunelowego na peron, wybudowana jest przeszklona wiata, osłaniająca schody i windę. Przy budowie peronu zastosowano detale, nawiązujące do historycznego charakteru dworca. Są odpowiednio dobrane płytki ceramiczne (wielkość i kolor) oraz granitowe elementy obramowań naroży. Również wzór metalowych przęseł wygrodzenia peronu został wykonany w dawnej stylistyce.