Publikacje Firm Raport z Polski

EXATEL częścią prestiżowej organizacji Open Networking Foundation

EXATEL dołączył do Open Networking Foundation (ONF) – jednej z największych światowych organizacji non-profit zajmującą się rozwojem infrastruktury sieciowej.

Polski operator telekomunikacyjny zyska dostęp do globalnej wiedzy. Chce także aktywnie wspierać międzynarodową społeczność poprzez dzielenie się wiedzą zdobytą podczas realizacji własnych projektów badawczo-rozwojowych.

ONF zrzesza w swoich szeregach przedstawicieli największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie jak AT&T czy China Unicom. A także czołowych producentów sprzętu sieciowego oraz firm OTT takich jak np. Google.

Świat zmienia się coraz szybciej, a wraz z nim rosną wymagania firm. Technologia SDN zrewolucjonizuje nie tylko telekomunikację. Przemysł 4.0, Internet Rzeczy (IoT), AI – to wszystko czeka na upowszechnienie 5G, by zmienić nasze życie, gospodarkę i biznes. Dlatego w EXATEL już dawno postawiliśmy ma rozwój SDN. Chcąc kreować przyszłość rynku telekomunikacyjnego na najwyższym światowym poziomie sami piszemy oprogramowanie i tworzymy własne technologie. Dowodem na to są nasze 2 projekty badawczo-rozwojowe z zakresu software-defined networking czyli SDNbox i SDNcore.

Przyszłość będzie należała do tych, którzy mają własne technologie. Dlatego od 2017 roku rozwijamy zespół badawczo-rozwojowy i tworzymy własne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa i telekomunikacji. Pierwszy produkt – anty-DDoS TAMA – został już skutecznie skomercjalizowany wszyscy, bo nasi klienci obsługiwani są naszym rozwiązaniem. Wiem, że z projektami SDN będzie tak samo – powiedział Rafał Magryś, wiceprezes zarządu EXATEL.

Nowy rozdział EXATEL

Dzięki członkostwu w ONF stajemy się częścią potężnej, międzynarodowej organizacji. Wśród jej członków są przedstawiciele największych operatorów telekomunikacyjnych oraz czołowi producenci sprzętu sieciowego. ONF wyznacza trendy i kierunki, w jakich rozwija się i będzie się rozwijać sieć. Jako członkowie tej organizacji będziemy mogli korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, a także dzielić się naszymi pomysłami. W efekcie zyskamy realną możliwość uczestniczenia w globalnym rozwoju technologii SDN.

Bardzo cieszymy się, że staliśmy się częścią tak prestiżowej organizacji. Jest to dla nas szansa na podzielenie się doświadczeniami oraz wpłynięcie w pewien sposób na kształt rozwiązań, z których korzystać będą różne podmioty na całym świecie. To szansa na pozyskanie nowej wiedzy. Poznanie nowych ludzi oraz bycie częścią zespołu, który w realny sposób wpływa na kształt sieci przyszłości – powiedział Piotr Makulec – Kierownik ds. Strategicznych Inicjatyw Technologicznych w EXATEL.

 

Czym jest technologia SDN

SDN (z ang. Software-Defined Networking – sieć definiowana programowo) to nowa koncepcja budowy sieci telekomunikacyjnych. Idea, dzięki której warstwa fizyczna urządzenia (interfejsy fizyczne, układy ASIC, NPU) staje się jedynie częścią wykonawczą “mózgu sieci”, czyli tzw. kontrolera. W rozwiązaniach SDN to aktywna warstwa kontrolera z aplikacjami definiuje funkcjonalności każdej maszyny i zarazem całej sieci, którą zarządza.