global Inwestycje Tabor

FdC zamawia od Stadlera trzy wąskotorowe pociągi wodorowe

Ferrovie della Calabria (FdC) zamawia od Stadlera trzy kolejne wąskotorowe pociągi wodorowe. Kontrakt stanowi część umowy ramowej, podpisanej w 2023 r. na maksymalnie 15 pociągów regionalnych dla włoskiego regionu Kalabria.

Stadler jest pierwszym na świecie producentem pociągów wąskotorowych zasilanych wodorem. Dostarczył już swoje produkty dla ARST (6) i do Kalifornii (5). Na początku roku przedstawiciele fabryki podpisali drugą umowę z FdC na dostawę trzech pojazdów. Te w 2026 r. wyjadą na linię o rozstawie 950 mm, obsługującą regionalne i lokalne szlaki komunikacyjne w Kalabrii.

Kontrakt ze Stadlerem obejmuje zamówienie do 15 pociągów wąskotorowych, napędzanych wodorem. Pierwsza umowa dotyczyła dostawy 6 pojazdów.

– Zamówiliśmy kolejne pociągi w firmie, z którą współpracujemy od lat i z tej współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Ernesto Ferraro, dyrektor generalny FdC. – Zakup nowego taboru oraz inwestycje infrastrukturalne to droga bycia firmą dążącą do zrównoważonego transportu.

 

O inwestycji mówił także Aristide Vercillo Martino, manager inwestycyjny FdC.

– Transformacja ekologiczna i wykorzystanie wodoru, jako nowego paliwa w środkach transportu, potwierdza chęć firmy do zostania liderem transportu regionalnego. W rozwój inwestujemy dziś ponad 400 mln euro. Współpraca ze Stadlerem może tylko przyspieszyć procesy, mające na celu poprawę usług kolejowych w regionie. Chcemy przyspieszyć dekarbonizację transportu kolejowego we Włoszech.

Nowe pociągi

Pojazdy wyprodukowane przez Stadlera składać się będą z dwóch wagonów osobowych i zespołu napędowego. Jak zapewnia firma, w produkcji wykorzystywane są lekkie aluminiowe konstrukcje, co wpływa na energooszczędność pojazdu. W zespole napędowym znajdą się ogniwa paliwowe i zbiorniki wodoru oraz niezbędne wyposażenie techniczne.

Pociągi od Stadlera liczą 50 m długości. Na pokładzie każdego pojazdu zmieści się 155 pasażerów. Przeznaczono dla nich 89 miejsc siedzących.

Pojazdy są w pełni dostępne dla  osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wszystko dzięki niskopodłogowej platformie i specjalnie wyposażonej toalecie.

Dodaj komentarz