global Inwestycje Wydarzenia

Finlandia: rząd zatwierdza plany finansowania szybkiej linii kolejowej

Ministerialny Komitet ds. Polityki Gospodarczej Finladndii zatwierdził plany finansowania budowy szybkiej linii o wartości 2,65 mld euro, łączącej Helsinki z granicą rosyjską.

Linia ma mieć przebieg od stolicy państwa -Helsinek przez Porvoo i Kouvola do Vainikkala, na granicy z Rosją. Będzie łączyć fińskie regiony wschodnie Uusimaa, Karelię Północną i Kainuu oraz obsługiwać połączenia transgraniczne do Sankt Petersburga.

Nowa spółka państwowa będzie nadzorować projekt, zarządzać nim oraz kwestiami związanymi z  finansowaniem linii. Jej większościowym udziałowcem będzie rząd Finlandii i samorządy regionalne na trasie. Obecnie trwają negocjacje z władzami gminnymi i krajowymi w sprawie utworzenia spółki. Gmina Porvoo, na wschód od Helsinek, już wyraziła zamiar przeznaczenia 10 mln euro na projekt.

Linia zapewni krótsze czasy podróży między Helsinkami a Rosją. Obecnie spółka joint venture narodowych operatorów VR, Finland i Russian Railways (RZD) obsługuje usługę Allegro Pendolino między Helsinkami a Sankt Petersburgiem, oferując czas podróży 3 godziny i 30 minut.

Czytaj dalej >