Tramwaje

Gdańsk czeka na kolejny tramwaj PESA Jazz Duo [ZDJĘCIA]

Fot. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz / Facebook

Jeszcze w tym tygodniu do Gdańska dostarczony zostanie kolejny tramwaj PESA Jazz Duo. Pierwsza transza zamówienia dla Gdańskich Autobusów i Tramwajów powoli jest finalizowana.

Bydgoska spółka PESA dostarczy w ramach zamówienia łącznie 30 nowych tramwajów. Pierwsza transza liczy 15 sztuk.

– Kolejny, dwunasty pojazd, zgodnie z zapowiedzią producenta, dostarczony zostanie jeszcze w tym tygodniu (do 26 kwietnia) – mówi Anna Dobrowolska rzecznik prasowa Gdańskich Autobusów i Tramwajów. – Producent poinformował nas także, że trzy pojazdy są obecnie na etapie zabudowy wnętrza i  zadeklarował, że pomimo utrudnień związanych z aktualną sytuacją, dostawy pierwszej transzy zakończyć planuje najpóźniej w czerwcu. W drugim półroczu natomiast rozpocząć ma się realizacja drugiej transzy zamówienia, czyli kolejnych 15 nowych tramwajów.

 

Tramwaje PESA Jazz Duo po gdańskich torach jeżdżą już od 2015 r. Jednak nowe wersje będą znacznie różnić się od tych już eksploatowanych. Czym?

Tramwaje wyposażone zostaną w gniazda USB, zamontowane zarówno w przestrzeni dla pasażerów, jak i w kabinie motorniczego. Dla osób podróżujących z rowerem wyznaczono zabezpieczone stanowisko. Dla bezpieczeństwa w kabinie motorniczego zainstalowany został także zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny AED. W pojazdach zamontowano boczne tablice informacyjne wyświetlające linię i trasę przejazdu. Poprawiono także funkcjonowanie klimatyzacji i ogrzewania, udoskonalono oświetlenie stopni wejściowych i zmieniono barwę oświetlenia. Automatycznie dostosowuje się ona do temperatury panującej na zewnątrz.

Nowe tramwaje są wieloczłonowe, dwukierunkowe i niskopodłogowe. Mają długość 32,5 m. W środku zmieści się ponad 200 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących. Wszystkie przyciski opisane zostały w języku Braille’a.

Tramwaje przystosowane są do pokonywania wzniesień wynoszących do 6 proc., z możliwością zatrzymania się na wyniesionym odcinku.

Kabiny motorniczych wyposażone zostały m.in. w wygodniejsze fotele, miejsce na rzeczy osobiste motorniczego, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik oraz czujnik dymu papierosowego.

Źródło: gdansk.pl

Dodaj komentarz